Nasze podsumowanie tygodnia - jak zwykle same hity!

"Twin Peaks" (Fot. Showtime)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Jak na koniec sezonu, w serialach dzieje się bardzo dużo. Znakomite odcinki zaliczyli "Pozostawieni", "Fargo" czy "Opowieść podręcznej", a bardzo przyjemne finały - "Brooklyn 9-9" i "Jane the Virgin". A poza tym wróciło "Twin Peaks"!

HIT TYGODNIA: Ostatnia Wieczerza w "Pozostawionych"

"Pozostawieni" (Fot. HBO)

"Pozostawieni" (Fot. HBO)


W finałowym sezonie "Pozostawionych" widzieliśmy już rzeczy tak dziwne, pokręcone i szalone, że odcinek "Certified" na ich tle może wydawać się zaskakująco zwyczajny. Ale to nie tak. Damon Lindelof skonstruował scenariusz bardzo precyzyjnie, tak że wszystko ma swoje miejsce i z czegoś wynika. Nie przypadkiem więc Laurie akurat teraz i akurat w Australii podjęła taką a nie inną decyzję, nie znalazłszy wcześniej przez siedem lat lepszej odpowiedzi.

Bohaterka grana przez niesamowitą w tym odcinku Amy Brenneman przebyła w ciągu całego serialu bardzo długą drogę, by znaleźć się w końcu w punkcie wyjścia, w miejscu, w którym nie widziała już przed sobą żadnego celu. A sposób, w jaki pokazano ostatni etap jej podróży, robi wrażenie przynajmniej z kilku powodów. To pierwsze, to emocjonalna bomba w najlepszym wydaniu, bo subtelna, niedopowiedziana, bez płaczu i darcia szat. Po drugie, wątek byłej żony Kevina, która z minuty na minutę była coraz bardziej świadoma tego, co chce zrobić, został poprowadzony perfekcyjnie. Po trzecie, znakomite aktorstwo.

Bo świetne pomysły, jak ten z Ostatnią Wieczerzą i Judaszem, nie wystarczą, potrzebni są jeszcze równie genialni wykonawcy. Ostatnia rozmowa Kevina i Laurie to majstersztyk, zwłaszcza z jej strony. Każde słowo coś znaczy i przynosi tonę emocji, a samo pożegnanie jest tak skonstruowane, że można je różnie interpretować. Zanim więc nie zobaczymy Laurie w stroju nurka, mamy prawo myśleć, że ona po prostu żegnała Kevina wysyłanego znów na spotkanie śmierci. Prawda okazała się jednak dużo bardziej skomplikowana.

O zakończeniu wątku Nory z pewnością będzie jeszcze okazja porozmawiać - ten tydzień należał do Amy Brenneman i Laurie, która po niemal siedmiu latach od dnia Nagłego Odejścia znalazła odpowiedź na brak odpowiedzi. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
 • Jaerk P

  Nadrabiam zaległe odcinki Pozostawionych - jestem po szóstym epizodzie. Serial wymiata. Drugi, który jest równie porażający to Opowieść podręcznej. Twin Peaks nie porwał mnie na razie. Zbyt dziwny, poszarpany. Nie pamiętam poprzednich sezonów - oglądałem je w trakcie pierwszej emisji i może to jest przyczyna...

 • Iwona

  "Leftovers" jest absolutnie genialne w tym sezonie.

  Bardzo cenie twórców "Opowieści podręcznej", bo zgrabnie poprawiają błędy i niedociągnięcia prozy Margaret Atwood (pani miała ciekawy pomysł na powieść, ale z rozwinięciem i zakończeniem były już duże problemy i nie wyciągnęła z tego pomysłu nawet 5 proc. jego potencjału fabularnego).
  Znakomicie jest realizowana ta opowieść, świetnie są dopracowane wszystkie elementy (ta gra kolorów!), niemniej oglądając ten ostatni odcinek miałam przez połowę wrażenie, że gdzieś już to widziałam i wyszło mi, że to coś pomiędzy 1 sezonem "The walking dead" a filmem "I am legend" ;) i nie były najlepsze skojarzenia. Choć dobrze, że wprowadzono nową perspektywę w tym serialu, bo to rzeczywiście pozwala mieć nadzieję na to, że twórcom nie skończy się zbyt szybko "fabuła".

 • Michał Woźnicki

  Dobra lista, brakuje American Gods i odcinka o Laurze. Był świetny, fajnie rozszerzono perspektywę tej postaci w porównaniu do książki.

 • LuKe

  "Leftoversi" jak zwykle pozamiatali. Nie mnie oceniać decyzję Laurie aczkolwiek troszkę jej nie zrozumiałem (niestety oglądałem w tym tygodniu z przerwą w dwóch podejściach i jakoś nie trafił do mnie ten odcinek z przekazem) i troszkę trudno mi się pozbyć wrażenia, że było to dość egoistyczne z jej strony. OK Tommy i Jill są już dorośli. Ale czy ona pomyślała, że jej (wciąż dzieci) potencjalnie dowiedzą się, że stracili w Australii oboje rodziców? Nie interesuje jej jak to wpłynie na ich psychikę? Jaką Jill będzie miała zagwozdkę do końca życia, że wtedy rozmawiając o głupim serialu z dzieciństwa rozmawiała z matką po raz ostatni? Nie wiem. Muszę obejrzeć jeszcze raz albo dla odmiany niech ktoś mi tu wyłoży dlaczego Laurie zdecydowała tak, a nie inaczej.

 • Panna

  Jane the Virgin bedzie mialo juz 4 sezon, niemozliwe jest zachowac swiezosc, ale uwazam, ze to nadal bardzo sympatyczny serial, chociaz w nim niesamowicie mieszaja :) Veep jak zawsze wprawia nas w szok, polityka to taki temat, ze ten serial mozna by krecic w nieksonczonosc.
  Great News chyba nadrobie latem, NBC w ogole ostatnio tworzy duzo dobrych komedii.

 • geralt

  Pozostawieni to jest miazga w tym sezonie. W mojej opinii "Certified" był najsmutniejszym odcinkiem ze wszystkich sezonów. A każdy kto oglądał wszystkie wie, że takie stwierdzenie to nie byle co, bo konkurencja była spora. Rozmowa Laurie z Kevinem to majstersztyk, pożegnanie Nory (chyba nie do końca pamiętając Sarę od gołębi) też chwytało za serce. Nie mogę się doczekać dwóch ostatnich odcinków. Z drugiej strony już tęsknię za tym serialem.

 • Kasia

  Ten odcinek Pozostawionych genialny. Oglądnęłam dwa razy i nie mam dosyć chociaż nie mogłam się pozbierać po nim. Zgadzam się, ze dominował w nim dojmujący smutek, jednak z drugiej strony mam wrażenie, ze Laurie, Nora i Matt w końcu odnaleźli jakiś wewnętrzny spokój po podęciu decyzji, których byliśmy świadkiem w tym odcinku (a w przypadku Matta również w poprzednim).
  Zapamiętam najbardziej ostatnią rozmowę Laurie z córką na łodzi.
  Najlepszy odcinek dla mnie w tym sezonie.

 • Krzysztof Matuszak

  Patrzę nagłówek z nazwami trzech seriali i poczułem dumę, bo te właśnie zdecydowałem się oglądać. Pozostawieni to niesamowicie zaskakujący serial. Ciężko się domyślić co będzie za dwa odcinki... baa, cięzko sie domyslic co wydarzy się za pięć minut. Absolutny geniusz, a wciąż niedoceniany, o to produkcja nie dla wszystkich.