Nasz top 10: Najlepsze seriale maja 2017

"Pozostawieni" (Fot. HBO)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Zamykamy serialowy maj, w którym "Pozostawieni" zyskali niespodziewanego konkurenta prosto z Netfliksa. Doceniamy także "American Gods", "I Love Dick" czy ostatnie odcinki 5. sezonu "The Americans".

10. "Casual" (powrót na listę)

"Casual" (Fot. Hulu)

"Casual" (Fot. Hulu)


Słodko-gorzkich komedii mamy pod dostatkiem, ale niewiele z nich może się równać poziomem z "Casual". Pozycję skromnej produkcji Hulu potwierdza jej 3. sezon, w którym właściwie nie zmieniło się nic, a mimo to losy Alexa, Valerie i Laury ogląda się nadal z równie dużą przyjemnością co zawsze. Raz z uśmiechem, innym razem ze wzruszeniem, a najczęściej z uczuciem czegoś pośrodku wymieszanym dodatkowo z lekkim zażenowaniem.

Bo bohaterowie "Casual", choć z całych sił starają się zrobić znaczący krok do przodu w swoich życiach, niezmiennie tkwią w tym samym miejscu. Zmieniają się tylko problemy, z jakimi akurat muszą się zmagać – w tym takie, które sami na siebie ściągają. Tym razem mamy choćby rozstanie rodzeństwa, które nikomu nie wychodzi na dobre, bezskuteczne poszukiwanie zajęcia lepszego niż wynajmowanie pokojów obcym ludziom, torpedowanie kolejnych szans na coś dobrego przez absurdalne zachowania, itd. A jeśli to za mało, to zawsze można liczyć na rodziców, że podrzucą komuś niespodziankę w stylu brata, o którym nie ma się pojęcia. Terapeuta potrzebny od zaraz!

Przełomów zatem nie ma, ani u bohaterów, ani w samym serialu, ale chyba nikt na nie szczególnie nie liczył. "Casual" nie jest wszak tym rodzajem opowieści, po której oczekujemy satysfakcjonujących rozwiązań. Tu chodzi o ludzi i stertę na pozór banalnych, ale w praktyce nierozwiązywalnych problemów, które los ku naszej uciesze ciągle rzuca im pod nogi. Od czasu do czasu przyda się też coś magicznego, jak sentymentalna podróż nocą przez Burbank z prochami ojca w worku. Ot, "Casual" w pigułce. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
  • Maciej Witek

    9. "Better Call Saul" (spadek z 9. miejsca) - Coś chyba poszło nie tak.
    A sama lista spoko, nie mogę się doczekać aż nadrobię wcześniejsze odcinki Pozostawionych i sprawdzę na własne oczy jak dobry jest sezon finałowy.
    Tylko co do Casual, to ja fenomenu tego serialu nie rozumiem, jest wiele seriali, które nie trafiają w moje gusta, ale wiem co się w nich ludziom może podobać (patrz: Taboo) ale tutaj nie widzę nic, co by wskazywało aż na taki hit (jakościowy, nie wiem jak jest z oglądalnością). Serial lubię, ale dla mnie to jest jakieś 6.5/7 na 10. Nie więcej. Oglądam go w zasadzie tylko dla Laury. Jest naturalna i ma w porównaniu z resztą dość ciekawe życie. A historii (nie)rodzeństwa zwyczajnie nie lubię. Bohaterowie nic mnie nie obchodzą, przez tyle odcinków nie udało im się zaskarbić mojej sympatii, a co gorsze, nawet ich nie nie lubię. Są tacy, w mojej ocenie, nudni i tak bardzo niepoukładani, że to szok. Jeśli ktoś szuka wiarygodnych postaci, to chyba nie ten adres. No ale OK, widać krytyce się podoba (nie tylko wam, średnią na agregatorach też mają bardzo wysoką), mnie nie musi :).

  • Krzysztof Matuszak

    "The Leftovers". Takiego serialu nie było i chyba nie będzie. Ktoś mądrze napisał, że szkoda, tylko 3 sezony, ale widzowie docenią to dzieło po latach, bo trzeba się zgodzić... to jest dzieło