Najlepsze brytyjskie seriale historyczne z ostatnich lat

"Upadek królestwa" (Fot. BBC)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Z okazji premiery 2. sezonu "Upadku królestwa" w Canal+ (7 września, godz. 21:00) przyjrzeliśmy się brytyjskim serialom historycznym i kostiumowym z historią w tle - od melodramatów aż po zrobione na bogato superprodukcje. Na liście znajdują się wyłącznie najnowsze produkcje, obecnie emitowane bądź zakończone rok czy dwa lata temu.

"Upadek królestwa"

"Upadek królestwa" (Fot. BBC)

"Upadek królestwa" (Fot. BBC)


Jeden z najlepszych dramatów historycznych ostatnich lat, a dla miłośników opowieści osadzonych w średniowiecznych realiach wręcz pozycja obowiązkowa. Rozgrywający się w IX wieku "Upadek królestwa" został oparty na powieściowym cyklu "Wojny wikingów" Bernarda Cornwella i opowiada historię Uhtreda (Alexander Dreymon), syna saskiego władcy, który będąc dzieckiem, został porwany przez Duńczyków, po czym wychowany jak jeden z nich. Gdy dorasta, staje przed wyborem pomiędzy swoim pochodzeniem, a ludźmi, którzy go wychowali.

Podwójna tożsamość Uhtreda czyni z niego bohatera wyjątkowo niejednoznacznego i dodatkowo uatrakcyjnia fabułę, która i bez tego ma sporo do zaoferowania. Jesteśmy bowiem świadkami bardzo burzliwego okresu w historii ziem, które dziś znamy jako brytyjskie. Wtedy były one tylko szeregiem królestw pozbawionych wspólnego władcy, dodatkowo nieustannie nękanych przez najazdy wikingów. Upadek ostatniego opierającego się im królestwa Wessexu wydawał się tylko kwestią czasu.

Rozdarcie pomiędzy dwiema stronami konfliktu zdecydowanie nie jest pozycją szczególnie komfortową, więc Uhtred nie raz i nie dwa będzie musiał dowodzić swojej przydatności i lojalności. Cała reszta, łącznie z odwagą i umiejętnościami, będzie testowana przez twórców regularnie, nie pozwalając się nudzić ani bohaterowi, ani nam. Sojusze, zdrady i przyjaźnie są tu równie szybko zawiązywane jak łamane, nie mogło też zabraknąć polityki i religii, a wszystko zostało wymieszane tak zgrabnie, że pogubić się w tym nie sposób.

Znacznie łatwiej za to dać się porwać opowieści, która zachwyca realizacją i rozmachem (tak znakomicie zainscenizowanymi scenami bitew może się pochwalić niewiele seriali), ale nie zapomina przy tym o swoich bohaterach. Ci nie służą za mięso armatnie, lecz w zdecydowanej większości są wyrazistymi postaciami z charakterem. Ludźmi niepozbawionymi wad, ale uczącymi się na swoich błędach i rozwijanymi z odcinka na odcinek. Dotyczy to nie tylko Uhtreda, choć oczywiście jego ewolucji poświęcono tu najwięcej miejsca.

W 2. sezonie serialu, który zadebiutuje w Canal+ w czwartek, 7 września o godzinie 21:00 (zostaną pokazane dwa odcinki, kolejne co tydzień), główny bohater wyruszy, by wreszcie odzyskać swoje ziemie i zemścić się za dawne sprawy, ale oczywiście los szybko pokrzyżuje jego plany i wmiesza go w znacznie większą historię. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 • Panna

  Biala ksiezniczka wrazenia na mnie nie zrobila, za to The Crown juz tak. Victoria to rowniez bardzo dobry serial, wydaje sie, glownie za sprawa Jenny Coleman. 2 sezon šVersailes o ile sie nie myle wydano najpierw po francusku, ale moze to byl dubbing, nie jestem pewna.

  • Maurycy Swój

   Uważam, że seria historyczna Biała Królowa i Biała Księżniczka są bardzo dobrymi serialami. To od ich oglądania wciągnąłem się w ten rodzaj seriali. Choć w "księżniczce" jako drugą część "królowej" zmieniono obsadę i tak akcja i dobór aktorów bardzo udane. Polecam też serial Katarzyna z roku 2014. Warto

 • Michał Woźnicki

  Wojna i pokój! Fajnie, że wspomnieliście. Bardzo dobra produkcja, niestety niedoceniana.

 • franiis

  Jeśli ktoś (tak jak ja) nie zna polskich tytułów seriali, a kojarzy angielskie, to proszę:
  Udadek Królestwa -> The Last Kingdom
  Wiktoria -> Victoria
  Z pamiętnika położnej -> Call the Midwife
  Biała księżniczka -> The White Princess
  Wersal. Prawo krwi -> Versailles
  Wojna i pokój -> War and Peace