Netflix zapowiada polski serial. To historia alternatywna z żelazną kurtyną w tle

Fot. Netflix

0

Netflix tworzy pierwszy serial w języku polskim. To zimnowojenny thriller szpiegowski, opowiadający o świecie, w którym historia potoczyła się inaczej. Reżyseruje Agnieszka Holland.

Netflix zapowiedział 8-odcinkowy serial w języku polskim, który wyreżyserują Agnieszka Holland (wcześniej pracująca m.in. przy "House of Cards") i Kasia Adamik. Całość zostanie sfilmowana w różnych regionach Polski. Światowa premiera planowana jest na 2018 rok. Tytułu na razie jeszcze nie znamy.

Wiemy za to, że serial będzie kontynuować tradycję zimnowojennych thrillerów szpiegowskich i prezentować alternatywną historię świata, w którym żelazna kurtyna nigdy nie upadła. W 2002 roku, dwadzieścia lat po ataku terrorystycznym z 1982 roku, który pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego, student prawa z ideałami i skompromitowany oficer śledczy odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i represyjne państwo policyjne w Polsce.

Po dwóch dekadach pokoju i dobrobytu, przywódcy reżimu wcielają w życie tajny plan obmyślony wspólnie z nieoczekiwanym przeciwnikiem jeszcze w latach 80. Spisek radykalnie odmieni Polskę i wpłynie na życie wszystkich mieszkańców kraju – i całego świata. Intryga odkryta przez bohaterów może wzniecić rewolucję, a rządzący nie cofną się przed niczym, żeby zachować ją w tajemnicy.

Pomysłodawcą, twórcą i autorem scenariusza serialu jest Joshua Long. Producentami wykonawczymi serialu są Frank Marshall ("Jurrasic World") i Robert Zotnowski ("House of Cards") ze studia produkcyjnego The Kennedy/Marshall Company, a także polski producent Andrzej Besztak ("House Media") oraz Joshua Long, Maciej Musiał i Agnieszka Holland.

Erik Barmack, wiceprezes firmy Netflix ds. międzynarodowych treści oryginalnych, podkreśla, że nakręcony w języku polskim serial ma przemówić nie tylko do polskich widzów, ale także do międzynarodowej widowni. Więcej szczegółów pojawi się jeszcze w tym roku.

 • wojciech wojtkowski

  Holland... :/ Mogli wziąć kogoś młodego, nieumoczonego politycznie. Bo teraz KOD będzie wychodził już nie tylko z lodówki ale też z Netflixa :/ Czasem sobie myślę, że postapo anarchia byłaby spokojem w porównaniu do tego, co się u nas dzieje.

  • ja.n.

   serio wszędzie widzisz politykę? daj spokój z takimi tekstami - chociaz tutaj

   • wojciech wojtkowski

    Pani reżyser udowodniła swoje szaleństwo w tym temacie. Sam serial opiera się o pewną alternatywną wizję polityki i geopolityki. Z dużą dozą pewności możemy założyć, że będą tam wycieczki wobec sympatii i antypatii politycznych reżysera.

    • ja.n.

     swoje szaleństwo to ty udowadniasz takimi wpisami ;-) Czy nie można mieć innego zdania odnośnie polityki w naszym kraju? trzeba sie we wszystkim zgadzać? luzuj troszkę :-)

     • Majkel

      Porównywanie Kaczyńskiego do Stalina i Hitlera, tak, to nie szaleństwo, to po prostu "inne zdanie".

     • ja.n.

      nie musisz sie z nią zgadzać - tak samo jak ona z tobą :-)

 • Majkel

  Holland, szkoda. :/