Czy "Gra o tron" to aby na pewno produkcja HBO? Polacy kojarzą popularne seriale piąte przez dziesiąte

"Gra o tron" (Fot. HBO)

0

Słyszymy, że dzwonią, ale nie wiemy, w którym kościele. Badanie dotyczące rozpoznawalności seriali w Polsce udowadnia, że nawet fenomen "Gry o tron" nie całkiem dotarł pod nasze strzechy.

Seriale w Polsce mają słabą rozpoznawalność, nawet te najpopularniejsze. Większość z nas pewnie potrafiłaby wymienić i przyporządkować do odpowiedniej telewizji dzieła Ilony Łepkowskiej, ale z taką "Grą o tron" już różnie bywa.

Wirtualne Media opublikowały wyniki badania Multiscreening 2017 IRCenter, którym objęto pięć popularnych tytułów z Polski i ze świata: "House of Cards" (Netlix), "Grę o tron" (HBO), "Ucho prezesa" (ShowMax), "Belfra" (Canal+) i "The Grand Tour" (Amazon). Okazało się, że wśród nich nie ma ani jednego serialu, który większość respondentów byłaby w stanie prawidłowo przyporządkować do stacji.

Same tytuły jeszcze jako tako kojarzymy: "Grę o tron" zna 79% badanych, "Ucho prezesa" - 73%, "Belfra" - 62%, "House of Cards" - 59%, a "The Grand Tour" - 41%. Zwłaszcza ten ostatni wyniki jest imponujący, zważywszy, że prawie nikt w Polsce nie ma konta na Amazon Prime Video.

Gorzej jest, kiedy trzeba połączyć tytuł ze stacją. 21% ankietowanych nie było w stanie przyporządkować żadnego serialu do żadnej stacji. "Grę o tron" z HBO skojarzyło 46% osób, "Ucho prezesa" z ShowMaksem - 31%, "Belfra" z Canal+ - 19%, "House of Cards" z Netfliksem również 19%, a "The Grand Tour" z Amazonem - zaledwie 6%.

12% badanych przyporządkowało "Grę o tron" do którejś z konkurencyjnych telewizji (najwięcej do Netfliksa), podobnie było z "Uchem prezesa". Okazało się, że zaskakująco słabo Polacy kojarzą "Belfra" - 22% osób nie miało pojęcia, czyj to może być serial, 12% stwierdziło, że zapewne HBO. Tylko 19% respondentów wiedziało, że to produkcja Canal+.

Telewizja HBO była wybierana najczęściej jako twórca seriali, które tak naprawdę zawdzięczamy innym telewizjom bądź platformom VoD. 12% osób stwierdziło, że w HBO leci "Belfer", a 8% - że to stacja, która stworzyła "House of Cards".

Krótko mówiąc, słabo kojarzymy zarówno seriale popularne na świecie, jak i nasze lokalne hity z telewizji kablowej czy serwisów VoD. Nam na Serialowej może się wydawać, że o "Grze o tron" słyszeli absolutnie wszyscy, a "Belfer" to gigantyczny fenomen, który w Polsce zna każdy, ale to złudzenie. Serialowa mapa naszego kraju składa się z Polski A i Polski B. I tylko o produkcjach Łepkowskiej, chcąc nie chcąc, słyszeliśmy wszyscy.

  • Karolina Zięba

    co za głupie badania :) a co to jest "the grand tour"? Czy ktoś to ogląda? To tak jak by zapytać Niemców czy kojarzą "M jak Miłość" z TVP 2. Co za absurd,