Polska odpowiedź na "Wspaniałe stulecie". Zobaczcie zwiastun "Korony królów" - telenoweli historycznej TVP

"Korona królów" (Fot. TVP)

0

Najpierw miała być polska "Gra o tron", potem zaczęto mówić o rodzimej wersji "Wspaniałego stulecia". Zobaczcie, jak prezentuje się "Korona królów" w zwiastunie.

"Korona królów" miała zadebiutować w Telewizji Polskiej jesienią, ostatecznie premiera została przeniesiona na styczeń. Serial, którego scenarzystką jest Ilona Łepkowska i który oficjalnie promowany jest jako telenowela historyczna, opowiadać będzie o Polsce pod rządami Kazimierza Wielkiego. Akcja będzie działa się w latach 1333-1370, a rozpocznie się od śmierci Władysława Łokietka, ojca Kazimierza.

Główną rolę gra Wiesław Wójcik, w obsadzie znajdują się także Mateusz Król, Halina Łabonarska, Marta Bryła, Paulina Lasota, Piotr Gawron-Jedlikowski, Marcin Rogacewicz, Wojciech Żołądkiewicz, Ireneusz Pastuszak, Andrzej Popiel, Anna Grycewicz, Katarzyna Czapla, Tomasz Sapryk, Jan Wieczorkowski, Robert Gonera, Andrzej Deskur, Sławomir Orzechowski, Krzysztof Wrona, Mariusz Ostrowski i Agata Bykowska.

- "Korona królów" będzie pierwszą wielką produkcją Telewizji Polskiej od ponad 30 lat, która pokaże piękno naszej historii, czasy odbudowywania państwowości - mówił w rozmowie z Wirtualnymi Mediami prezes TVP, Jacek Kurski.

Szef TVP porównywał nowy serial do tureckiego "Wspaniałego stulecia", z kolei Łepkowska podkreślała, że to kolejna polska telenowela z 25-minutowymi odcinkami i mnóstwem wątków obyczajowych, nie ambitny serial rodem z amerykańskich kablówek. Nam "Korona królów" na początku skojarzyła się ze szkolnym teatrzykiem, a zwiastun tylko udowadnia, że to nie było błędne skojarzenie.

 • Iwona

  Znakomity. Po niezwykle żywo, wiarygodnie i dosadnie wypowiedzialnych słowach „Dlatego to ja przesunę granice chrześcijanskiej Europy” powinien pojawić się ktoś mówiący coś w stylu „Władek nie pier... tylko polej”, całość mogłaby wtedy nabrać jako takiej wiarygodności.

 • Johnny

  No cóż no, telenowela. Jakby to coś miało aspiracje do bycia polską Grą o tron to bym się śmiał. A skoro chce być tylko kolejnym Wspaniałym stuleciem to zostawiam to w spokoju.

 • michax

  Trailer zachęcił mnie do jednego, przypomnienia sobie historyczno przygodowych seriali z lat 70/80 takich jak Crimen z Bogusławem Lindą w roli głównej (akcja dzieje się w XVII wieku), Królowa Bona z Aleksandrą Śląską, czy Rycerze i Rabusie. Nie wspominam o Czarnych Chmurach, bo dość często widziałem, a tych seriali w ogóle nie kojarzę,nic z nich nie pamiętam.

  • BMR

   Nie widziałeś "Królowej Bony"? Akurat jedna z lepszych tego typu produkcji z tamtego czasu- ale tez miała mocny pierwowzór literacki.

   • michax

    Wiesz że nie wiem, nie pamiętam zwyczajnie. Za dzieciaka oglądało się wiele seriali, też polskich i nie tylko Stanisława Barei. Lubiłem historyczno przygodowe, ale tych seriali co wymieniłem w ogóle nie kojarzę. Więc albo jakimś cudem przegapiłem, albo zapomniałem, że widziałem:-)

 • michax

  Trailer przedstawia dokładnie to co twórcy zapowiadali więc nie będę hejtował. Bo od początku polska królowa telenowel zapowiadała, że to nie będzie odp. na seriale typu GoT czy Wikingowie, ale bardziej telenowela na fali popularności tureckich seriali co lecą w TVP. Więc w ogóle mnie ten trailer nie zaskoczył negatywnie; co innego jakby zapowiadali superprodukcję to wtedy bym się zaśmiał, ale po wypowiedziach twórców
  jaki to miał być serial nie jestem rozczarowany. To nie te czasy jak lata 70 i 80 gdy TVP ładowała na seriale historyczno przygodowe sporo kasy (plus wojsko brało udział w scenach batalistycznych), przynajmniej twórcy przyznają wprost, że nie stać ich na takie seriale jak dawniej. Więc dziwie się tym zaskoczeniom co niektórych jak to biednie wygląda skoro od początku twórcy zapowiadali telenowelę. Gdyby HBO lub C+
  zapowiedzieli polską superprodukcję historyczną i taki trailer by się pojawił to bym wyśmiał, ale w przypadku zapowiadania telenoweli i dostania dokładnie tego w trailerze nie mogę powiedzieć, że twórcy mnie oszukali:-)

 • LuKe

  "Korona królów" - chujowe stulecie.

 • Jawnuta z Nałęczy

  Trudno konkurować z seralami amerykańskimi, których budżet jest prawie taki jak nasz budżet państwowy. Tego nigdy nie przeskoczymy, bo mózg młodego widza jest już przyzwyczajony do takich rzeczy. Ale jedno będzie lepsze, niż w GoT. Aktorstwo. Tu zagrają aktorzy, a nie kukły pokazujące cycki i to widać już po trailerze.

  • michax

   Charles Dance, Peter Dinklage, Lena Headey, Coster Waldau i jeszcze pare nazwisków by się znalazło, więc dobrych aktorów w GoT nie brakuje, ale też nie zawsze mają co grać.

  • An_77

   Serio ? Patrząc na obsadę to będzie aktorstwo na poziomie serialu "M jak miłość" .

  • Kolor

   Lepsze aktorstwo powiadasz? I to już widać po trailerze? Lepsze, naprawdę? Aktorstwo? W serialu Łepkowskiej? Dobry żart. To Ci się udało. Częściej komentuj. Jest weselej.

  • Katarzyna Kozłowska

   Trudno konkurować z rozmachem, ale polska kinematografia ma na koncie kilka filmów/seriali kostiumowych, które ogląda się do dzisiaj bez zażenowania.

 • ja.n.

  Najpierw pisano aby się z tego nie śmiać bo zdjęcie nie oddaje tego jaki to bedzie serial - teraz pewnie nie nalezy sie śmiać bo to tylko zwiastun ;-) OK - poczekam ze śmiechem do premiery :-)

 • An_77

  Kolejny tandetny polski serial . A przecież w latach 70-tych i 80-tych potrafiliśmy robić bardzo dobre seriale .
  Jeśli ktoś chce zobaczyć dobry serial historyczny to polecam "Królową Bonę" i "Królewskie sny" .

 • Ola Baranska

  Budżet budżetem i z pustego i Salomon etc. Możnaby to obejść choćby scenami jakichś zakulisowych rozgrywek w komnatach, spisków w łaźniach, pościgów w lesie i potem bohater jeden z drugim cały jest ubłocony/a i nie trzeba bić po oczach kostiumami jak z jasełek z powiatowego domu kultury (domom kultury nie ujmując). Ale przecież to aktorstwo bije po oczach amatorszczyzną z teatrzyku szkolnego. Po co to kręcić i dla kogo??