Najbardziej klimatyczne seriale kryminalne

"Twin Peaks" (Fot. Showtime)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

"Trapped"

"Trapped" (Fot. RÚV)

"Trapped" (Fot. RÚV)


Jedna z największych tegorocznych niespodzianek, czyli islandzki serial, który okazał się niespodziewanym sukcesem na całym świecie. Historia przyciąga nie tylko świetnie napisanym scenariuszem i gromadą ciekawych bohaterów, ale przede wszystkim mroźnym, islandzkim klimatem, który sprawia, że nawet wspominając "Trapped" w środku lata, mam ochotę owinąć się grubym kocem.

Niesprawiedliwością byłoby jednak sprowadzenie tego serialu tylko do zaśnieżonych wyspiarskich krajobrazów. "Trapped" to naprawdę świetny kryminał, potrafiący nie tylko przykuć naszą uwagę przez cały sezon, ale również spiąć poszczególne wątki sensownym rozwiązaniem. Nie popełniono błędów wielu innych produkcji, które po umieszczeniu akcji w nietypowej scenografii nie potrafiły opowiedzieć niczego interesującego. Tutaj na pierwszym miejscu jest intrygująca historia kryminalna, która zawiera zarówno tajemnicze ciało, jak i przenikającą się z tajemnicami z przeszłości aferę. Islandia i miasteczko o niemożliwej do wypowiedzenia nazwie Seyðisfjörður są dla niej tylko tłem.

Ale co to za tło! Zamknięcie akcji na niedużej przestrzeni (warunki pogodowe odcięły miasteczko od reszty świata) pozwoliło na wprowadzenie atmosfery totalnej izolacji, a nawet klaustrofobii. Dodajmy do tego masy śniegu, zamieci, a nawet ogromną lawinę – "Trapped" chwilami pozostawia widzów w niemym zachwycie, nie uciekając się do żadnych chwytów fabularnych, a tylko pozwalając działać żywiołom. Wrażenia są niezapomniane. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
REKLAMA