13 seriali, które marnie skończyły, mimo że miały rewelacyjne początki

"Dexter" (Fot. Showtime)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

"Czysta krew"

"Czysta krew" (Fot. HBO)

"Czysta krew" (Fot. HBO)


Serial HBO, który na początku był pysznym miksem czarnej komedii z wampirzym romansem, osadzonym w parnym, absolutnie niepodrabialnym klimacie Południa, z aligatorami czyhającymi w bagnach, redneckami żłopiącymi tanie piwo w rozpadających się barach i ładnymi blondynkami marzącymi o czymś bardziej ekscytującym niż niedzielna wizyta w kościele. "Czysta krew" podbiła serca fanów, bo była serialem z jajem, który miał do siebie niesamowity dystans i do perfekcji opanował sztukę łączenia odjechanych scen przemocy z seksem i humorem. Aż trudno było uwierzyć, że Alan Ball - wcześniej twórca kultowych "Sześciu stóp pod ziemią" - był w stanie tyle wycisnąć ze średnich książek Charlaine Harris.

truebloo456

I rzeczywiście - na początku był w stanie. Pierwsze dwa, trzy sezony to krwawa jazda bez trzymanki, pełna szalonych pomysłów i twistów, które rzeczywiście wkręcały. W zielonej Luizjanie pojawiały się coraz ciekawsze wampirze osobowości, a urocza blondynka grana przez Annę Paquin z wdziękiem wpadała w kolejne kłopoty, stając się prawdziwą przynętą na wszystkie dziwne stworzenia.

Gorzej, kiedy tych stworzeń zaczęło się pojawiać bez liku, gatunki zaczęły się mnożyć, a fabuła coraz bardziej skręcała w kierunku opery mydlanej skrzyżowanej z tanim horrorem. Czarownice, wilkołaki, panterołaki, zmiennokształni, a w końcu nieszczęsne wróżki - pod koniec serialu w Bon Temps zamieszkał już cały możliwy zwierzyniec, którego losy coraz mniej kogokolwiek obchodziły. Fabułę konstruowano na zasadzie "więcej, szybciej, bardziej", a nowi bohaterowie, których wprowadzano i mordowano w każdym sezonie, wywoływali pod koniec już tylko wzruszenie ramion. Nawet finałowy sezon okazał się porażką na całej linii.

Ale co by nie mówić - jest jedna rzecz, do której zawsze świetnie się wraca. "Bad Things" Jace'a Everetta i jedna z najbardziej klimatycznych czołówek, jakie kiedykolwiek powstały. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
REKLAMA