Serialowe hity i kity - nasze podsumowanie tygodnia

"Sherlock" (Fot. BBC)

1 2 3 4 5 6

KIT TYGODNIA: Nudna wojna, nudni żołnierze ­– rozczarowujące "Six"

"Six" (Fot. History)

"Six" (Fot. History)


Nie spodziewałem się po tej premierze cudów, ale solidnego poziomu już jak najbardziej tak. Były wszak ku temu sensowne przesłanki. Historia elitarnego oddziału amerykańskich komandosów (Navy SEAL Team Six) walczącego z terrorystami w różnych zakątkach świata prezentowała się nieźle w zapowiedziach, za produkcję odpowiadał m.in. William Broyles (nominowany do Oscara za scenariusz "Apollo 13"), a przed kamerą mieliśmy zobaczyć choćby Waltona Gogginsa. Skończyło się jak zwykle.

"Six" prezentuje się więc najlepiej wtedy, gdy stawia na dynamiczną akcję – początkowa sekwencja w Afganistanie to naprawdę dobrze zrealizowana nowoczesna wojna na ekranie, ale niestety takich momentów jest mało. Bo przez większość czasu oglądamy schematyczne, domowe problemy bohaterów. Nie mam pojęcia, skąd bierze się przekonanie, że skomplikowane życie osobiste żołnierzy dodaje im głębi, ale twórcy "Six" są jego zdecydowanymi wyznawcami. Mamy więc rozbitą rodzinę, stratę dziecka, ojca, który nie ma czasu dla swoich pociech, alkoholizm i tego typu sprawy. Rozumiem, że to proza życia, ale czy koniecznie trzeba brnąć w tak oklepane tematy?

A wystarczyłoby tylko odrobinę więcej inwencji, bo "Six" ma kilka niezłych elementów, z których można by ulepić przyzwoity serial. Zamiast jednak pokazać współczesny świat i jego niebezpieczne oblicze od intrygującej strony, twórcy wolą trochę postrzelać, wymienić kilka patetycznych zdań i zająć się rodzinnymi kliszami. Nuda. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6
REKLAMA