Nasz top 10: Najlepsze seriale stycznia 2017

"Tabu" (Fot. BBC)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

6. "Sneaky Pete" (nowość na liście)


"Sneaky Pete" (Fot. Amazon)

"Sneaky Pete" (Fot. Amazon)


"Sneaky Pete" to chyba pierwszy niekomediowy serial Amazona, jaki kiedykolwiek znalazł się na naszej liście najlepszych z najlepszych. Przepis na sukces w tym przypadku okazał się prosty: inteligentna zabawa schematami, końska dawka emocji, odrobina czarnego humoru i przede wszystkim dystans do siebie. To wszystko razem sprawia, że 10 odcinków pokręconej historii Mariusa Josipovicha (Giovanni Ribisi) - nowojorskiego kanciarza, który po wyjściu z więzienia musi uciekać, bo czyha na niego gangster w groźnej osobie Bryana Cranstona - ogląda się jednym tchem.

Fabularnych bzdurek jest dużo - na czele z tym, że główny bohater przez cały sezon udaje kumpla z celi przed jego własnymi dziadkami - ale przełyka się je bez problemu, bo grający główną rolę Ribisi rzeczywiście do swojej roli pasuje. Czyli patrzymy, jak uchodzą mu na sucho mniejsze i większe przekręty, i myślimy sobie, że to w sumie normalne, bo też byśmy dali się temu panu oszukać. Cały "Sneaky Pete" to bezustanna zabawa w kotka i myszkę, która w sobie trochę z "Ocean's Eleven", a trochę z "Justified" czy "Banshee" - zabawa uwiarygadniana przez świetną obsadę.

Prym wiodą Ribisi z Cranstonem, ale swoje robią też Margo Martindale i Peter Gerety w roli dziadków Pete'a oraz Marin Ireland jako jego kuzynka. W obsadzie znajdują się także Karolina Wydra i Alison Wright - Martha z "The Americans". Ta fantastyczna ekipa prawdopodobnie byłaby w stanie sprawić, że "Sneaky Pete" byłby przyjemnym doświadczeniem nawet jako CBS-owski procedural. Niemniej jednak cieszę się, że Amazonowi udało się stworzyć coś więcej. Dawno nic mi nie sprawiło takiej frajdy jak "Sneaky Pete". [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10