Jeszcze 13 świetnych seriali, których nie oglądacie

"Dirk Gently's Holistic Detective Agency" (Fot. BBC America)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

"Billions"

Specyficzny serial, bo oglądając go, trudno oprzeć się wrażeniu, że mógłby być jeszcze lepszy, niż jest. Wszystko dlatego, że "Billions" składa się z wielu znakomitych elementów, które tylko chwilami ujawniają pełnię swojego potencjału – to jednak wystarcza, byśmy z czystymi sumieniami umieścili produkcję Showtime w tym zestawieniu, bo niewątpliwie rzecz to w telewizyjnym krajobrazie się wyróżniająca.

Fabularnie mamy tu do czynienia z historią jakich wiele. Oto spotykamy prokuratora Chucka Rhoadesa (Paul Giamatti), który za swój cel obiera szefa funduszu hedgingowego, Bobby'ego Axelroda (Damian Lewis), podejrzewając, że ten dorobił się majątku w sposób absolutnie niezgodny z prawem. Od tego momentu rozpoczyna się gra pomiędzy dwoma nieustępliwymi przeciwnikami, która z czasem staje się coraz bardziej zacięta i bezlitosna, daleko wykraczając poza zwykłe starcie przestępcy ze stróżem prawa. Od początku jest jasne, że "Billions" nie będzie wystawiać prostych diagnoz, a zamiast czarno-białych rozwiązań, poznamy tu raczej wszelkie odcienie szarości.

Tak też się dzieje, bo serial mocno stawia na dogłębną charakterystykę swoich bohaterów, pozwalając nam poznać ich od A do Z. I trzeba przyznać, że znajomość to fascynująca, bo panowie w minimalnym stopniu nie zaliczają się do banalnych osobowości. Scenarzystom należy się jednak tylko część zasług, bo tak naprawdę z "Billions" zapamiętuje się w głównej mierze wykonawców. Giamatti i Lewis są wręcz perfekcyjni, każdą swoją scenę zamieniając w czyste, ekranowe złoto, a gdy przychodzi im stanąć oko w oko, ma się wrażenie, że serial nie wytrzyma takiej ilości aktorskiej charyzmy. Wytrzymuje, a nawet dodaje jej jeszcze więcej, bo panie z "Billions" w niczym nie ustępują panom – tyczy się to zwłaszcza Maggie Siff, której postać ma tu kluczowe znaczenie.

Ostatecznie nie jest to serial, który dokonuje przełomu w telewizji, ale też wcale nie musi tego robić. Wystarczy, że będzie świetnie napisaną i sfilmowaną oraz bez mała genialnie zagraną opowieścią, w którą wsiąka się bez trudu – a tym wszystkim "Billions" jest i mamy nadzieję, że nadal będzie. Premiera 2. sezonu już za chwilę, więc moment na nadrabianie wręcz idealny. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13