Jeszcze 13 świetnych seriali, których nie oglądacie

"Dirk Gently's Holistic Detective Agency" (Fot. BBC America)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

"Grantchester"


Uwielbiamy brytyjskie kryminały i mamy wrażenie, że Wy też, ale kiedy przychodzi co do czego, okazuje się, że popularniejsze na Serialowej są i tak amerykańskie procedurale. Niesłusznie! Brytyjskie seriale kryminalne, nawet takie "zwykłe", pozbawione wielkich fajerwerków, zawsze mają na siebie pomysł, unikalną oprawę, a także charyzmatycznych bohaterów, z którymi chce się spędzać czas, rozwiązując zagadki morderstw albo robiąc cokolwiek.

Choć "Grantchester" nie jest serialem wielkim - jak np. "Happy Valley" - ma wystarczająco dużo zalet i charakteru, żeby chciało się z nim spędzić kilka wieczorów. Rzecz się dzieje w latach 50. na angielskiej prowincji, z ładnymi domkami, idyllicznymi polami i kościołem, wokół którego kręcą się serialowe wydarzenia. Tutejszy pastor, Sidney Chambers (James Norton), ma bowiem skłonności do wtykania nosa w cudze sprawy, oczywiście z dobrego serca, jak i analityczny umysł, który pozwala mu zobaczyć to, czego czasem nawet policja nie widzi.

Zagadki kryminalne w "Grantchester", który oparty jest na serii książek Jamesa Runcie, nie należą do bardzo wyszukanych, a i księży na rowerach z detektywistycznym zacięciem paru już przed Sidneyem było. Ale jest kilka rzeczy, które go wyróżniają z tłumu: specyficzny urok angielskiej prowincji, postacie, które się lubi - oprócz superprzystojnego pastora mamy m.in. lokalnego inspektora policji oraz ładną dziewczynę, w której niezbyt szczęśliwie kocha się główny bohater - a także subtelne retro, widoczne w tutejszych strojach i obyczajach.

Największym plusem jest jednak James Norton, który nie tylko świetnie prezentuje się koloratce, ale też potrafi pokazać wiele różnych twarzy swojego bardzo ludzkiego bohatera. Nasz pastor ma więc problemy z alkoholem, zdecydowanie za dużo pali, ciągle słucha jazzu i grzeszy jak każdy śmiertelnik. Swoje robi także wojenna trauma, która sprawia, że nie wszystko, co się wiąże z tą postacią, jest lekkie, łatwe i przyjemne.

Cały serial to póki co dwa 6-odcinkowe sezony i odcinek świąteczny. Słabszych momentów nie ma, choć oczywiście należy pamiętać, że to raczej niezobowiązująca rozrywka, niż serial, który odmieni Wasze życie. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13