Jeszcze 13 świetnych seriali, których nie oglądacie

"Dirk Gently's Holistic Detective Agency" (Fot. BBC America)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

"Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently'ego"

Nie wiem, czy to najbardziej zwariowany serial na tej liście, ale na podium łapie się z pewnością. Wszystko za sprawą tytułowego bohatera, Dirka Gently'ego (Samuel Barnett), który przedstawia się jako holistyczny detektyw. Znaczy to mniej więcej tyle, że zamiast prowadzić śledztwo w sprawie morderstwa w tradycyjny sposób, jak większość jego ekranowych kolegów po fachu, Dirk robi wszystko na opak. Choć może powinienem raczej powiedzieć, że nie robi nic i czeka, co z tego wyniknie. Jakimś trafem zawsze coś takiego się pojawia.

Brzmi bez sensu? Otóż to. Serial wyprodukowany przez BBC America jest bowiem adaptacją powieści Douglasa Adamsa ("Autostopem przez galaktykę"), która stara się jak najwierniej oddać absurdalnego ducha oryginału. Udaje się to w naprawdę dużym stopniu, bo tutejsza historia to jedna z najbardziej pokręconych opowieści, jakie ostatnio widziałem. Przy kontakcie z nią pamiętajcie, by koniecznie odłożyć logiczne myślenie na półkę, bo i tak nie ma ono żadnych szans w starciu z dawką ekranowego szaleństwa. Surrealizm, czarny humor, groteska i makabra mieszają się tu w niezwykłym tańcu, czego efektem jest jedyna w swoim rodzaju komedia kryminalna, w której absolutnie nic nie dzieje się tak jak powinno.

Akcja od samego początku gna do przodu na złamanie karku, ledwie znajdując po drodze chwilę na przedstawienie swoich bohaterów. Prócz Gently'ego dużą rolę odgrywa tu jego przypadkowy (albo i nie) asystent Todd, w którego wciela się Elijah Wood oraz liczne grono postaci, które można uporządkować od tych nielicznych w miarę normalnych do pokaźnego grona całkiem odlotowych. Samemu serialowi zdecydowanie bliżej do tego drugiego miana, co sprawia, że nie jest to propozycja dla każdego, ale ci z Was, którzy cenią sobie absurdalny, brytyjski humor i fabułę tak bezsensowną, że aż logiczną w swoim szaleństwie, poczują się jak w domu. Tylko nie zapomnijcie zapiąć pasów! [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13