Jeszcze 13 świetnych seriali, których nie oglądacie

"Dirk Gently's Holistic Detective Agency" (Fot. BBC America)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

"Hap i Leonard"


Serial mający tak naprawdę trzech bohaterów. Tożsamości dwóch pierwszych łatwo się domyślić, zerkając na tytuł, trzecim jest natomiast Teksas końca lat 80. i jego duszna atmosfera, która wygląda tutaj z każdego przybrudzonego zakamarka. Budując na tych trzech fundamentach, oparta na cyklu książek Joego R. Lansdale'a produkcja działa jako nieskrępowana telewizyjna rozrywka, która nie ma wielkich ambicji, poza tym oczywiście, by dostarczyć nam kilka godzin oderwania od rzeczywistości. Robi to naprawdę skutecznie i jeszcze pozostawia za sobą całkiem miłe wspomnienia.

Dotyczą one głównie pary tytułowych bohaterów i grających ich Jamesa Purefoya i Michaela K. Williamsa. Ten duet to chodząca ekranowa chemia, która prawdopodobnie byłaby w stanie sprawić, że dobrze oglądałoby się ich nawet w reklamie proszku do prania. Tutaj jednak fabuła jest znacznie bardziej rozbudowana, a opowiada historię dwójki facetów po przejściach, którym trafia się okazja do łatwego zarobku – trzeba tylko znaleźć wypełniony pieniędzmi samochód, który leży gdzieś na dnie rzeki. Nic prostszego? Bynajmniej, o czym wkrótce panowie Hap i Leonard przekonają się na własnej skórze.

Doszukiwanie się w serialu Sundance TV większej głębi jest pozbawione specjalnego sensu, bo to historia oparta na dobrze napisanych postaciach i dialogach, wyraźnie traktująca samą siebie z dystansem i tego samego wymagająca od nas. Gdy spełnimy ten warunek, kontakt z "Hapem i Leonardem" może być naprawdę sporych rozmiarów przyjemnością, bo panowie całkiem dużo potrafią. Ot, choćby podnieść nam ciśnienie w scenach akcji (nie brak tu komiksowej, przerysowanej brutalności), obniżyć je w bardziej klimatycznych sekwencjach i rozładować atmosferę wzajemnymi docinkami. A żeby było jeszcze fajniej, towarzyszą im w tym m.in. Christina Hendricks i Jimmi Simpson. Kogoś trzeba jeszcze zachęcać? [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13