Serialowe hity i kity - nasze podsumowanie tygodnia

"Legion" (Fot. FX)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

HIT TYGODNIA: Obiecująca premiera "Harlots"

"Harlots" (Fot. Hulu)

"Harlots" (Fot. Hulu)


Postawmy sprawę jasno: nie jest "Harlots" serialem, którego absolutnie nie wolno przegapić. Pilotowy odcinek opowieści o prostytutkach z XVIII-wiecznego Londynu nie sprawił, że nie mogliśmy oderwać oczu od ekranu i na godzinę zapomnieliśmy o rzeczywistości. Historia to raczej pozbawiona szczególnych fajerwerków, choć sprawnie opowiedziana (poza irytującą ścieżką dźwiękową) i z potencjałem na rozwinięcie się w coś lepszego w kolejnych tygodniach.

Czemu więc otrzymuje od nas hit? Z dwóch powodów. Po pierwsze, obsada. Praktycznie każda z pojawiających się na ekranie pań wycisnęła ze swojej roli maksimum, udowadniając, że pod grubą warstwą makijażu, wymyślnymi perukami i efektownymi kostiumami kryją się prawdziwe kobiety. Błyszczy zwłaszcza bardzo niejednoznaczna Samantha Morton, ale niesprawiedliwością byłoby pomijanie Jessiki Brown Findlay (Lady Sybil z "Downton Abbey" we własnej osobie), Lesley Manville czy mniej znanych Eloise Smyth i Holli Dempsey. Casting przeprowadzono wzorowo.

Drugą sprawą jest natomiast sama tematyka i podejście do niej. Serial zrobiony w dużej mierze przez kobiety oddaje pierwsze skrzypce bohaterkom, które zwykle stanowią tylko barwne tło różnego rodzaju historii i stara się o nich opowiedzieć bez wpadania w stereotypy. Trudne to zadanie, więc nic dziwnego, że scenariusz stąpa dość ostrożnie, ale wszystko wskazuje na to, że może się z tej opowieści urodzić coś naprawdę wartego uwagi. Dajemy więc kredyt zaufania i oglądamy dalej. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
REKLAMA