Nasze podsumowanie tygodnia - tym razem same hity!

"The Handmaid's Tale" (Fot. Hulu)

0
1 2 3 4 5 6 7

HIT TYGODNIA: To nie jest kraina dla starych aktorek - mówi gorzki finał "Konfliktu: Bette i Joan"

"Konflikt: Bette i Joan" (Fot. FX)

"Konflikt: Bette i Joan" (Fot. FX)


Jeśli zdołaliście się w trakcie ostatnich tygodni przywiązać do Joan Crawford i Bette Davis z serialu Ryana Murphy'ego, to ostatnia godzina z nimi spędzona nie mogła należeć do szczególnie przyjemnych. Jednak nie dlatego, że odstawała jakościowo od reszty sezonu, wręcz przeciwnie. Twórca po prostu nie miał litości dla swoich bohaterek, fundując im koniec tak gorzki, że chciało się zapłakać nad ich losem.

Tyczy się to zwłaszcza Joan Crawford, którą poznaliśmy jako znacznie bardziej wrażliwą i mniej odporną na przeciwności losu niż zmagająca się z nimi od początku kariery Bette Davis. Przedstawione tu ostatnie lata gwiazdy to ciąg fatalnych decyzji (poznajcie niejakiego "Troga") i stopniowe popadanie w totalne zapomnienie czy nawet szaleństwo. Trudno było się tym nie przejąć, nawet mając w pamięci jej niezbyt przyjazne, pełne małostkowej zawiści oblicze, jakie oglądaliśmy wcześniej. Taka Joan to efekt kreacji, którą bohaterka tworzyła przez lata na potrzeby własnego wizerunku - wizerunku, spod którego nie dało się już dostrzec prawdziwej kobiety i którego ostatecznie została ofiarą.

Czy w takim razie czyni to z Bette Davis zwyciężczynię tytułowego "Konfliktu"? W żadnym wypadku, bo jak opowiedział nam to Murphy (w swoim mało subtelnym, ale bardzo tu pasującym stylu), to starcie to obopólna porażka. Historia kobiet, które zostały ikonami, ale poświęciły za to prawdopodobnie coś znacznie ważniejszego. Niestety, ale odpowiedzi na pytanie, czy czegokolwiek żałowały, już nigdy nie poznamy. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7