Nasze podsumowanie tygodnia - tym razem same hity!

"The Handmaid's Tale" (Fot. Hulu)

0
1 2 3 4 5 6 7

HIT TYGODNIA: "Dear White People", czyli celna satyra Netfliksa

"Dear White People" (Fot. Netflix)

"Dear White People" (Fot. Netflix)


Świetna netfliksowa produkcja, która jeszcze przed premierą zdążyła wzbudzić kontrowersje. Co z jednej strony budzi moje autentyczne zdumienie, a z drugiej - przekonuje, jak bardzo jest potrzebna. Jeśli bowiem ktoś uważa, że czarnoskóra dziewczyna krzycząca głośno, iż smarowanie sobie twarzy przez białych ludzi pastą do butów na bale przebierańców jest nie fair, to rasistka, to znaczy, że nasz świat oszalał. Że jako społeczeństwo jesteśmy bandą baranów, którzy nie potrafią dostrzec wiele więcej, niż czubek własnego nosa.

Bo "Dear White People" nie jest ani serialem rasistowskim, ani nawet takim, który politykę stawia na pierwszym miejscu. To opowieść o poszukiwaniu wszelkiego rodzaju tożsamości przez dwudziestoletnich studentów. Tak, to prawda, że są oni Afroamerykanami i że rasa w jakiś sposób ich definiuje. Ale jeszcze bardziej definiują ich miłości, przyjaźnie, rzeczy, w które wierzą, i rzeczy, których pragną od życia.

Fantastycznej ekipie młodych aktorów przewodzi Logan Browning, która wciela się w Samanthę White, autorkę prowokującego programu radiowego. Ale znajdziecie w tej grupie bardzo różne osoby, w tym takie, które są dokładnie takie jak Wy w ich wieku. Serial Netfliksa ma do swoich bohaterów dużo dystansu, będąc w tym samym stopniu satyrą na poprawność polityczną, jak i jej brak. Celne, ostre teksty, dające się lubić postacie i wciągająca fabuła to główne powody, dla których 1. sezon "Dear White People" ogląda się jednym tchem. Mam nadzieję, że Netflix nie zwróci uwagi na niskie oceny od części publiczności i po prostu będzie dalej robił swoje. Bo w tym przypadku nie tylko warto, ale wręcz trzeba. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7