Najlepsze seriale kryminalne z kobietami w roli głównej

"Vera" (Fot. ITV)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

"Forbryderlsen"

Już legendarny duński serial, który zapoczątkował falę mniej i bardziej oczywistych przeróbek, a także ogromną modę na coś, co dziś nazywamy "nordic noir". I choć powstało potem naprawdę sporo znakomitych, niekoniecznie tylko skandynawskich produkcji, które można podciągnąć pod ten nurt, ja nadal największy sentyment mam do ich pierwowzoru. A właściwie to w głównej mierze do jego bohaterki, detektyw Sary Lund.

Grana przez Sofie Gråbøl postać to nie tylko prawdziwa ikona w kręgach miłośników wełnianych swetrów, ale przede wszystkim pierwszorzędny stróż prawa. Pani detektyw równie chłodna jak klimat, w którym przyszło jej pracować, metodycznie wyjaśniająca nawet najbardziej skomplikowane sprawy. Tych wystarczyło na trzy, wciągające jak mało co sezony, w trakcie których trudno się nie przywiązać do zdystansowanej i w wielu aspektach kompletnie nieradzącej sobie z życiem bohaterki.

Co innego jednak życie osobiste, a co innego praca – w tej Sara Lund nie ma sobie równych. Podobnie zresztą jak "Forbrydelsen", które mimo upływu lat ciągle pozostaje wzorem tego, jak należy robić klasyczne serialowe kryminały. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
REKLAMA