12 seriali, które warto nadrobić tego lata (dwa sezony i więcej)

"Halt and Catch Fire" (Fot. AMC)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

"Pohamuj entuzjazm"

Fot. HBO

Fot. HBO


Skoro są "Kroniki Seinfelda", to musi być także ich duchowy spadkobierca, "Curb Your Enthusiasm". Produkcja Larry'ego Davida, który "Seinfelda" współtworzył, w dużej mierze kontynuuje tradycję "serialu o niczym", opowiadającego o codziennym życiu komika i zupełnie zwyczajnych sprawach, jakie mu się przytrafiają, widzianych w daleki od zwyczajnego sposób. Podobnie jak Jerry Seinfeld, Larry David często rozkłada na czynniki pierwsze różne dziwne, zabawne, a najczęściej irytujące drobiazgi, które urastają do rangi tematów odcinka.

Jest w "Curb Your Enthusiasm" sporo czarnej komedii, absurdu i nowojorskiego neurotyzmu, przeniesionego wraz z Davidem do Los Angeles, gdzie komik udał się za pracą. W ciągu 8 sezonów serialu (wszystkie dostępne w HBO GO) przewinęło się przez niego mnóstwo sławnych znajomych Davida - jego żonę grała Cheryl Hines, Jeff Garlin wcielał się w jego menedżera, a w mniejszych i większych rolach pojawili się m.in. Richard Lewis, Ted Danson, Wanda Sykes, Mary Steenburgen, Mel Brooks, Anne Bancroft, Martin Scorsese, Martin Short, Lucy Lawless, David Schwimmer, Shaquille O'Neal, Ricky Gervais, Michael J. Fox, Bob Odenkirk, Dustin Hoffman,Sacha Baron Cohen, cała główna obsada "Seinfelda" i mnóstwo innych osób. 80 odcinków wystarczyło, by stworzyć coś, co przeszło do historii jako jedna z najlepszych telewizyjnych komedii.

Dużo było w "Curb Your Enthusiasm" improwizacji i niegrzecznych żartów, bo w przeciwieństwie do Seinfelda w NBC, Larry David w HBO mógł powiedzieć praktycznie wszystko, co chciał. I jak najbardziej zdarzało mu się z tego przywileju korzystać. Serial był emitowany pomiędzy 2000 i 2011 rokiem, po czym David oznajmił, że potrzebuje przerwy. Potrwa ona do 1 października 2017 roku - nowe odcinki już nakręcono, datę premiery ogłoszono dosłownie przed chwilą. Co oznacza, że czas odpalić HBO GO i zapoznać się z poprzednimi 8 sezonami - albo je sobie przypomnieć. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12