Nasze podsumowanie tygodnia - raz jeszcze same hity!

"Godless" (Fot. Netflix)

0
1 2 3 4 5 6 7

HIT TYGODNIA: "Ona się doigra", czyli remake, który ma sens

"She's Gotta Have It" (Fot. Netflix)

"She's Gotta Have It" (Fot. Netflix)


Gdy reżyser samodzielnie bierze się za serialową wersję swojego debiutanckiego filmu, można pomyśleć, że kompletnie skończyły mu się pomysły. Spike Lee, autor filmu "Ona się doigra" z 1986 roku, udowodnił jednak, że nie ma zamiaru odcinać kuponów od starego sukcesu. Netfliksowa "Ona się doigra" to serial podobny do oryginału, ale też kompletnie inny, a przede wszystkim pasujący jak ulał do współczesnych czasów i biorący udział w ważnej dyskusji.

Założenie jest proste – główna bohaterka, Nola Darling (DeWanda Wise), to artystka z Brooklynu, która dzieli swój czas pomiędzy pracę oraz trzech kochanków: poważnego bankiera Jamiego (Lyriq Bent), przystojnego modela i fotografa Greera (Cleo Anthony) oraz zwariowanego lekkoducha Marsa (Anthony Ramos). Kolejny komediodramat o skomplikowanym życiu uczuciowym? Po części tak, ale w znacznie większej mierze "Ona się doigra" jest portretem naszej rzeczywistości i młodej kobiety próbującej odnaleźć w niej swoje miejsce, zachować niezależność i po prostu żyć, tak jak sobie tego życzy.

Serial zabiera głos w szeregu poważnych kwestii, od przemocy na tle seksualnym do polityki, postrzegając to wszystko oczami młodej Afroamerykanki, która nie boi się mówić, co myśli, nawet jeśli bywa niezdecydowana. Ma przecież do tego pełne prawo, tak samo jak do chwil szaleństwa i decydowania o każdym aspekcie własnego życia – bo przecież nie czyni to z niej ani wariatki, ani seksoholiczki, a jeśli ktoś ma z tym problem, to jest to tylko i wyłącznie jego wina.

Straszne, że o takich podstawowych rzeczach musi nam dziś przypominać telewizja, ale dobrze, że robi to w takim stylu. Czasem eksplodującym energią, hałaśliwym i porywającym do tańca (dosłownie!), a kiedy indziej bardziej wyciszonym, skupionym na detalach i skłaniającym do myślenia, zwykle zwracając się bezpośrednio do nas. "Ona się doigra" to tysiąc różnych rzeczy (i niewiele mniej utworów w rewelacyjnym soundtracku) zamkniętych w 10 odcinkach, które są jak podróż przez współczesność – i nie ma znaczenia, czy brooklyńską, czy jakąkolwiek inną. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7