Najlepsze serialowe odcinki 2017 roku (miejsca 30 - 21)

"The Crown" (Fot. Netflix)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

21. "Dziewczyny" - "American Bitch"

"Dziewczyny" (Fot. HBO)

"Dziewczyny" (Fot. HBO)


Ostatni sezon "Dziewczyn" jako całość był, mimo kontrowersyjnego finału, zaskakująco udany. A żaden jego odcinek nie spotkał się z tak szerokim oddźwiękiem jak "American Bitch". To bardzo ciekawy głos na temat molestowania na parę miesięcy przed całą serią wielkich skandali, ale też po prostu przykład kameralnej, dobrze wymyślonej i zrealizowanej historii.

Lena Dunham, scenarzystka "American Bitch", świetnie wykorzystuje konwencję odcinka butelkowego do zaproponowania widzom wciągającej psychodramy z dwojgiem uczestników. Hannah z powodu napisania krytycznego artykułu o podejrzanym o molestowanie Chucku Palmerze (znany z "The Americans" Matthew Rhys) zostaje przez tego sławnego pisarza zaproszona do jego mieszkania. W efekcie dostajemy świetnie napisane dialogi, w których każda ze stron błyskotliwie próbuje przedstawić swoje racje.

Retoryczna sprawność Chucka, słabość Hannah do jego prozy i zaskakująca szczerość pisarza w mówieniu o niejednoznacznych relacjach z kobietami usypia czujność i bohaterki, i widza. Aż przechodzimy od ładnie brzmiących feministycznych teorii do życiowej praktyki. Moment, w którym pisarz pokazuje swoje diaboliczne oblicze (i przy tym coś jeszcze…), szokuje i zmusza do przemyślenia na nowo całego ekranowego spotkania. Niebanalny, podważający pozornie jasne prawdy, świetnie napisany i zagrany odcinek. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10