Najlepsze serialowe odcinki 2017 roku (miejsca 30 - 21)

"The Crown" (Fot. Netflix)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

22. "The Crown" - "Vergangenheit"

"The Crown" (Fot. Netflix)

"The Crown" (Fot. Netflix)


Drugi sezon "The Crown" nie podarował nam może tak fascynującego odcinka jak ten o londyńskim smogu w serii pierwszej ("Act of God"), ale "Vergangenheit" daje interesujący, pogłębiony obraz kilku postaci, misternie splatając pozornie niezwiązane ze sobą wydarzenia.

Początkowo wątek kaznodziei może się wydawać niepotrzebny. Jednak przypomnienie, że królowa jest równocześnie i głową kościoła, i potrzebującą jasnych recept parafianką, ciekawie zniuansował bohaterkę, trochę w tym sezonie zepchniętą na drugi plan przez Filipa i Małgorzatę. Równocześnie padające w tym odcinku pytania o granice przebaczenia doskonale współgrają z wątkiem głównym.

"The Crown" świetnie odbrązawia postać Edwarda VIII. Czasem przedstawiany jako romantyczny kochanek, który dla miłości oddał władzę, w wydaniu Alexa Jenningsa jest po prostu smutnym błaznem, żałującym utraconej chwały. W "Vergangenheit" prawie udaje mu się wrócić na szczyt, ale tajemnica z przeszłości udaremnia ambitne plany. Na tle powiązań z nazistami bledną wcześniejsze intrygi z "The Crown". Czym są jakieś romanse, nawet królewskie, wobec takiej zdrady? Zdrady, której nawet tak dotychczas wspaniałomyślna i mająca słabość do wuja Elżbieta nie jest w stanie wybaczyć.

"Vergangenheit" okazuje się świetnie zaplanowane, pozwala błyszczeć aktorom i nie ucieka od trudnych tematów. Wątki prywatne dobrze łączą się tu z wielką historią i racją stanu, odcinek mocno wciąga, a poruszone problemy mogą dać do myślenia. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10