Serialowe hity i kity - nasze podsumowanie tygodnia

"Zabójstwo Versace: American Crime Story" (Fot. FX)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

HIT TYGODNIA: "Z Archiwum X" i kolejny mistrzowski odcinek Darina Morgana


"Z Archiwum X" (Fot. FOX)

"Z Archiwum X" (Fot. FOX)


W poprzednim sezonie "Z Archiwum X" - w większości koszmarnym lub/i koszmarnie nudnym - odcinek Darina Morgana ze specyficznym "potworem" był jedyną rzeczą, która rzeczywiście wyszła. 11. sezon "Z Archiwum X" moim zdaniem jest znacznie lepszy, ale i tak spec od lekkich, komediowych klimatów dał radę się wyróżnić.

"The Lost Art of Forehead Sweat" to cudowny, pomysłowo skonstruowany odcinek, w którym długo nie wiadomo, o co chodzi, a kiedy już zaczynamy to rozumieć, ta historia robi się jeszcze lepsza. Po tym jak zaliczamy czarno-biały wstęp i powrót Muldera z polowania na Wielką Stopę, zostajemy wrzuceni w sam środek surrealistycznego spisku z facetem o imieniu Reggie (Brian Huskey z "Veepa"). Spisku, który trafnie komentuje współczesną rzeczywistość polityczną, we wdzięczny sposób opowiadając historię człowieka, który chciał tylko służyć krajowi, a dziś nawet nie pamięta własnego nazwiska.

Rewelacyjnych momentów nie brakuje (moje ulubione to poszukiwania zaginionego odcinka "Strefy mroku", rozmowa Muldera z doktorem Oni, Skinner pytający zupełnie mimochodem, dokąd zabierają Reggiego, i tekst Scully o tym, że chce pamiętać, jak to było), a sprawność i lekkość, z jaką komedia przeplata się z tragedią, jest wręcz zadziwiająca. Darinowi Morganowi udało się nas zabrać w nostalgiczną podróż do najlepszych czasów serialu, przypomnieć, czemu do pewnych rzeczy lepiej nie wracać, a także połączyć historię jednego człowieka z nie tyle nawet rządowymi konspiracjami, ile politycznym tu i teraz. I to wszystko w niecałe 45 minut.

To świetny, inteligentny, przewrotny odcinek, który zmusza do myślenia na wielu płaszczyznach. A ostatnia scena każe wręcz zadać pytanie o zasadność powrotu serialu i czy nie bylibyśmy wszyscy szczęśliwsi, gdybyśmy po prostu "pamiętali, jak to było". Pewnie tak, ale nie zmienia to faktu, że nowy sezon ma swoje plusy. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10