Serialowe hity i kity - nasze podsumowanie tygodnia

"Zabójstwo Versace: American Crime Story" (Fot. FX)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

HIT TYGODNIA: Klub Węża i feministki, czyli dzień jak co dzień w "High Maintenance"


"High Maintenance" (Fot. HBO)

"High Maintenance" (Fot. HBO)


Jak połączyć feministyczne spotkanie, rodziców z prowincji odkrywających miejskie niespodzianki i węża imieniem Fagin (albo samicę, płeć nie została określona)? Odpowiedź na to niecodzienne pytanie znajdziecie w nowym odcinku "High Maintenance", który jest w gruncie rzeczy kwintesencją tego serialu.

Mamy tu dwie, luźno, ale absolutnie cudownie połączone ze sobą historie, spięte rzecz jasna osobą naszego dilera. W pierwszej obserwujemy starszą parę, Sharon i Rona (Marcia DeBonis i Ray Anthony Thomas), odwiedzających w Nowym Jorku swoją córkę, poznających uroki mieszkania z Airbnb i korzystających z dobrodziejstw dostarczonych przez Guya. W drugiej natomiast wpadamy w sam środek spotkania grupki feministek, które szybko zamienia się w zróżnicowaną rasowo imprezę z wężem i bronią w centrum uwagi.

Czyste szaleństwo, w którym mnóstwo rzeczy mogło pójść nie tak, a jednak twórcom udało się połączyć je ze sobą w absolutnie wyjątkową komediową jazdę bez trzymanki. To wręcz niesamowite, jak twórcy zdołali rozbroić tykającą bombę w postaci przerysowanych uczestniczek kobiecego protestu, wrzucając pomiędzy nie biednego, skołowanego (ale ciągle emanującego męskością, zakłócającą strumień żeńskiej lunarnej energii) Guya.

"High Maintenance" doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo niektórzy tu przesadzają, ale nikogo nie osądza ani nie krytykuje. Przygląda się za to z ciekawością i rozładowuje potencjalne napięcie humorem. Czasem bardziej wyszukanym (w feministycznych rozmowach nie brakuje perełek), a kiedy indziej slapstickowym, jak podczas akcji z wężem. Wszystko zaś z urokiem, jakiego mogą pozazdrościć tej produkcji nie tylko inne komedie. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10