Serialowe hity i kity - nasze podsumowanie tygodnia

"Zabójstwo Versace: American Crime Story" (Fot. FX)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

KIT TYGODNIA: "The Alienist", czyli ambicje tylko na papierze


"The Alienist" (Fot. TNT)

"The Alienist" (Fot. TNT)


Oparty na bestsellerowej powieści, ze świetną obsadą, dobrymi nazwiskami wśród twórców, dopracowaną w najmniejszym detalu scenografią oraz cieszącymi oko efektami - w "The Alienist" teoretycznie wszystko przemawiało za tym, że będziemy mieć do czynienia z ambitnym produktem. Niestety, stało się inaczej.

Główne zarzuty wobec produkcji TNT to brak głębi, banalne rozwiązania, dłużyzny, które nie prowadzą do satysfakcjonujących rozwiązań, oraz dosłowność. "The Alienist" mogłoby się bardziej spodobać, gdyby nie powstały wcześniej takie seriale jak "Boardwalk Empire", "The Knick", "Penny Dreadful", "Sherlock", "Ripper Street" czy "Mindhunter". W każdym z nich wirtuozersko pokazano jeden lub kilka z wyżej wymienionych elementów: makabryczne zbrodnie, dawny Nowy Jork, nietypowe metody tropienia psychopatycznych morderstw, rozpracowanie psychiki zabójców, horror w dopracowanych kostiumach z epoki. W "The Alienist” prawdopodobnie chciano zawrzeć te wszystkie elementy na raz i zakończyło się to fiaskiem.

Materiał źródłowy został wydany w 1994 roku, a prawa do ekranizacji sprzedano jeszcze przed ukazaniem się książki. Dlaczego tak długo czekała, by trafić na ekran? Jednym z "czynników" blokujących adaptację był Caleb Carr, autor powieści. W rozmowie z "The New York Times" pisarz przyznał: "Jeśli serial odniesie sukces, poczuję w pewnym sensie ulgę. Jeśli nie, będę się tylko dalej frustrował". Z naszej perspektywy wygląda na to, że Carr będzie musiał kontynuować życie we frustracji. [Paulina Grabska]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10