Nasz top 10: Najlepsze seriale stycznia 2018

"The End of the F***ing World" (Fot. Channel 4)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

8. "Odpowiednik" (nowość na liście)

"Counterpart" (Fot. Starz)

"Counterpart" (Fot. Starz)


Dowód na to, że od jednego J.K. Simmonsa lepszych jest tylko dwóch J.K. Simmonsów - i że znakomity aktor potrafi zamienić w złoto nawet historię, która w innym przypadku wydawałaby się pewnie trochę mniej interesująca. "Odpowiednik" to nowy serial telewizji Starz (w Polsce dostępny w HBO GO i od 16 lutego także w HBO), który łączy cechy thrillera szpiegowskiego z elementami science fiction. Głównym bohaterem jest niejaki Howard Silk - mało znaczący pracownik berlińskiego oddziału ONZ, który pewnego razu dowiaduje się o istnieniu świata równoległego i swojej mroczniejszej wersji.

Naszego zwykłego, szarego Howarda odwiedza drugi Howard - zupełnie inny, bo pewny siebie, energiczny i nieznoszący sprzeciwu - i tak zaczyna się ta intryga. Intryga, której najważniejsze elementy odsłaniane są stopniowo i systematycznie i w której istotną rolę odegra także leżąca w śpiączce żona Howarda, Emily (Olivia Williams), i jej odpowiedniczka z drugiej strony.

Takie historie już widzieliśmy, a i Berlin jako miejsce szpiegowskich pościgów miał prawo nam się znudzić. Ale "Odpowiednik" to coś więcej niż przeciętny serial o agentach i coś trochę innego niż "Fringe", z którym na pierwszy rzut oka może się kojarzyć. Rewelacyjne aktorstwo sprawia, że egzystencjalne pytania - w tym to podstawowe: kim byśmy byli, gdybyśmy zostali inaczej wychowani i przeszli inną drogę życiową? - wybrzmiewają rzeczywiście prawdziwie. Jest w tym napięcie, są w tym emocje, są bohaterowie, którzy szybko nabierają ludzkich cech, a do tego serial wspaniale wygląda i tak po prostu wciąga. Czego chcieć więcej? [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10