Nasz top 10: Najlepsze seriale stycznia 2018

"The End of the F***ing World" (Fot. Channel 4)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

4. "High Maintenance" (powrót na listę)

"High Maintenance" (Fot. HBO)

"High Maintenance" (Fot. HBO)


2. sezon "High Maintenance" (w polskiej wersji "W potrzebie") to jedna z najfajniejszych niespodzianek, jakie nas spotkały na początku tego roku. Ben Sinclair i Katja Blichfeld już w debiutanckim sezonie udowodnili, że mają zmysł obserwacji, potrafią w zajmujący sposób opowiadać niezwykłe historie zwykłych ludzi i świetnie czują się w klimacie kina niezależnego. "High Maintenance" to od początku serial niezobowiązujący, nie mający wielkich pretensji i pozwalający sobie tak po prostu się toczyć.

I świetnie, że HBO zamówiło go więcej, bo z przyjemnej ciekawostki ten kameralny komediodramat zaczyna przeradzać się w perełkę, w miarę jak nasz diler trawki, znany po prostu jako Guy, staje się świadkiem rzeczy coraz bardziej interesujących, szalonych i wyjątkowych. Bo "High Maintenance" to nie jest komedia o stonersach, to wielobarwny portret multikulturowego miasta, które nigdy nie śpi i w którym zawsze spotkasz kogoś wartego uwagi.

W styczniowych odcinkach, czyli "Globo" i "Fagin", najpierw przeżywamy surrealistyczny, depresyjny dzień z życia nowojorczyków - wszystko wskazuje na to, że jest to środa po wyborach, które wygrał Donald Trump - by na koniec uśmiechnąć się razem z przypadkowymi pasażerami wagonu metra, odbijającymi balonik. Następnie zaś czeka nas kompletnie absurdalna przygoda z wężem i cudownie przerysowanymi feministkami, która pokazuje, jak bardzo "High Maintenance" jest świadome tego, czym jest i w jakich kręgach się obraca.

Niezobowiązujący serialik HBO co tydzień opowiada historie, które są śmieszne, smutne, dziwne, wzruszające, zaskakujące, magiczne, irytujące itp., itd., przemieniając się na naszych oczach w jedną z najciekawszych obecnie antologii. Coś, czego bracia Duplassowie nie byli w stanie dokonać w "Pokoju 104", skromny diler marihuany, pomagający nowojorczykom w potrzebie, robi co tydzień niemalże od niechcenia, udowadniając, że nie trzeba wielkiej kasy, żeby stworzyć dobry serial. Wystarczy odrobina kreatywności. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10