Nasz top 10: Najlepsze seriale stycznia 2018

"The End of the F***ing World" (Fot. Channel 4)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

3. "Zabójstwo Versace: American Crime Story" (powrót na listę)

"Zabójstwo Versace: American Crime Story" (Fot. FX)

"Zabójstwo Versace: American Crime Story" (Fot. FX)


Styczniowe odcinki 2. sezonu "American Crime Story" to właściwie dwa seriale w ramach jednego. Pierwszy i w niewielkim stopniu drugi są rzeczywiście opowieścią zgodną ze swoim tytułem, a więc olśniewającą wizualnie, pełną teatralnych gestów i wielkich słów historią o morderstwie Gianniego Versacego. Czyli dokładnie tym, czego należało się spodziewać po Ryanie Murphym, wykonanym w charakterystycznym dla niego stylu.

Potem jednak nasza uwaga zostaje skierowana z ofiary na napastnika, a pierwsze skrzypce w serialu zaczyna grać Andrew Cunanan (bez mała genialny Darren Criss). Przerażający psychopata i zagubiony chłopiec uciekający w rzeczywistość z fantazji. Wzbudzający odrazę morderca, a czasem człowiek, wobec którego można mieć sprzeczne odczucia. Nigdy jednak nie można oderwać od niego wzroku, bo przyciąga go z niemal magnetyczną siłą. Versace? No tak, on też jest w tej historii.

I z pewnością nie wypada źle, choćby dlatego, że Murphy jak zwykle trafił w dziesiątkę z obsadą. Edgar Ramirez jako jako Gianni i Penelope Cruz w roli Donatelli są znakomici, odtworzenie realiów ich niesamowitego świata z lat 90. także robi ogromne wrażenie. A jednak wystarcza, że na ekranie pojawia się pewien niepozornie wyglądający okularnik, a cały ten przepych przestaje istnieć.

Czy to źle? Skądże znowu. Może nawet odejście od rodziny Versace w przewrotny sposób pomaga opowieści, która nie wpada dzięki temu w monotonię. W towarzystwie Cunanana nie ma o niej mowy, bo cofając się coraz bardziej w przeszłość, poznajemy jego wcześniejsze ofiary, okoliczności tych zbrodni i niezwykłych ludzi, których w jakiś sposób one dotknęły. A przede wszystkim samego mordercę, którego podróż przez wspaniałą tylko na pierwszy rzut oka Amerykę jest w równym stopniu przerażająca, co fascynująca. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10