Najlepsze seriale młodzieżowe, które możecie oglądać niezależnie od wieku

"Riverdale" (Fot. CW)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

"Freaks and Geeks" (1999-2000)

"Freaks and Geeks" (Fot. NBC)

"Freaks and Geeks" (Fot. NBC)


Komediodramat stworzony przez Paula Feiga i wyprodukowany przez Judda Appatowa, w którego obsadzie byli m.in. Linda Cardellini, James Franco, Seth Rogen, Jason Segel i Busy Philipps, od lat ląduje w rankingach najlepszych seriali młodzieżowych, jak również na listach seriali przedwcześnie skasowanych. "Freaks and Geeks" przetrwało tylko jeden sezon w NBC, a jednak dziś jest uważane za produkcję kultową.

Odpowiedź na pytanie "czemu" nie tkwi tylko w - fakt, znakomitej - obsadzie. To jedna z tych młodzieżowych produkcji, które po prostu mają coś do powiedzenia, prezentując szkołę z punktu widzenia dwóch różnych grup dzieciaków - freaków i geeków, czyli według oficjalnego polskiego tłumaczenia luzaków i kujonów. A pomiędzy nimi zawieszona jest Lindsay Weir (Cardellini), świetna uczennica i do tej pory grzeczna dziewczynka, którą poznajemy, kiedy postanawia się zbuntować.

Szaleństwa panny Weir to tylko wstęp do większej, rozbudowanej historii o tym, jak to jest mieć kilkanaście lat i zmagać się na porządku dziennym z masą trudności, począwszy od braku samoakceptacji i akceptacji przez innych, a skończywszy na poszukiwaniu swojej drogi i kłopotach rodzinnych. Problemów wszyscy mają tu bez liku: Lindsay uparcie szuka odpowiedzi na pytanie, kim właściwie jest, jej brat i jego koledzy - grupka geeków - chcieliby, żeby inaczej na nich patrzono, a gniewne dzieciaki przesiadujące pod szkołą z papierosami w rękach buńczucznością maskują niepewność siebie i obawy, że nie mają żadnych perspektyw życiowych.

A ponieważ akcja serialu dzieje się na początku lat 80., na dalekim od idealnego przedmieściu Detroit, bardzo łatwo jest w tym galimatiasie zobaczyć cząstkę siebie, niezależnie od tego, kim byliśmy w tym wieku, jakie mieliśmy plany na życie i jak bardzo one nie wyszły. Serial jest był do niedawna dostępny na Netfliksie, gdzie oglądałam go dosłownie kilka miesięcy temu, dziwiąc się, że to wszystko w ogóle się nie zestarzało. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
REKLAMA