Które seriale warto oglądać? Oceniamy nowości z lutego

"Everything Sucks!" (Fot. Netflix)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

"Tu i teraz" - nowe odcinki co tydzień w HBO i HBO GO

Tu i teraz - recenzja

"Tu i teraz" (Fot. HBO)


Nowy serial Alana Balla, który nie jest tak nieoglądalny, jak twierdzą niektórzy krytycy, ale też niestety sukcesu "Sześć stóp pod ziemią" raczej nie powtórzy. "Tu i teraz" to opowieść o multikulturowej rodzinie, w której dzieci są już dorosłe (bądź prawie dorosłe) i zmagają się z tysiącem problemów, prawdziwych i wydumanych.

Rzecz się dzieje w Portland, najbardziej hipsterskim mieście USA. Greg Boatwright (Tim Robbins) i Audrey Bayer-Boatwright (Holly Hunter) są małżeństwem z długim stażem i czwórką dzieci, z których tylko jedno, 17-letnia córka Kristen (Sosie Bacon) jest ich dzieckiem biologicznym. Pozostała trójka została adoptowana i pochodzi z trzech różnych krajów - Kolumbii, Wietnamu i Etiopii - stanowiąc żywą reklamę tego, jak wspaniali i postępowi są ich rodzice.

I serial ma dokładnie ten sam problem: też jest pozerski, pretensjonalny i zachwycony własną wspaniałością. Postacie i fabuła nie żyją własnym życiem, tylko stanowią pretekst do różnego rodzaju debat filozoficzno-egzystencjalnych. Wszystko to, co w "Sześć stóp pod ziemią" zawsze było obecne, ale niejako mimochodem, przy okazji czy to ważnych wydarzeń w życiu Fisherów, czy pogrzebów, które organizowali, w "Tu i teraz" Alan Ball wykłada bezpośrednio, czyniąc z tego główną atrakcję i próbując upchnąć wszystkie problemy tego świata (jak rasizm, seksizm, starzenie się, choroby psychiczne, poszukiwanie tożsamości seksualnej itp., itd.) w 60-minutowych odcinkach.

Da się to wszystko oglądać, niektóre wątki nawet ogląda z przyjemnością, ale nie można oprzeć się wrażeniu, że HBO i Alan Ball ponieśli tutaj porażkę. Ambitną porażkę, ale jednak. "Tu i teraz" jest przegadane, przeintelektualizowane i pozbawione dystansu do siebie. Ja oglądam dalej ze względu na słabość do Alana Balla, Wy nie musicie. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13