Serialowe hity i kity - nasze podsumowanie tygodnia

"Homeland" (Fot. Showtime)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

KIT TYGODNIA: Finałowe zmagania "Z Archiwum X"

Z Archiwum X sezon 11

"Z Archiwum X" (Fot. FOX)


"My Struggle IV" wypadło lepiej od dwóch poprzednich części tej miniserii w ramach "Z Archiwum X", ale cóż z tego, skoro to wciąż był słaby odcinek. Chris Carter, który osobiście pisze i reżyseruje odcinki skupiające się na serialowej mitologii, zawiódł po raz kolejny, źle rozkładając akcenty, wymyślając kolejne bzdurne twisty i przede wszystkim tak przyspieszając akcję, że aż nie byliśmy w stanie rozpoznać postaci, które znamy od początku lat 90.

Tak było zwłaszcza ze Scully, która nie dość że jest w ciąży (i jej wiek wcale nie jest w tym wszystkim najtrudniejszy do zaakceptowania), to jeszcze najwyraźniej przeszła jakąś szybką przemianę poza kamerą, reagując absurdalnie chłodno na śmierć swojego syna, Williama. Poza tym nie rozumiem chociażby decyzji o tym, aby ją i Muldera rozdzielić na większość odcinka. Nie rozumiem też tego, co zrobiono z agentką Reyes, ani łatwości, z jaką pozbyto się postaci granej przez Barbarę Hershey, która zapowiadała się na wyśmienity czarny charakter.

Jestem zdziwiona, jak niewiele było emocji w odcinku, który przecież postawił na bardzo emocjonalną historię - rodziców ratujących nie tyle świat, ile przede wszystkim własne dziecko. Gillian Anderson nie miała szans, żeby pokazać to, co widzieliśmy choćby w "Ghouli", bo miejsce emocji zajęła bieganina i strzelanina. I im dłużej ona trwała, tym mniej mnie obchodził ostateczny rezultat.

Nie miałabym nic przeciwko temu, żeby "Z Archiwum X" jeszcze wróciło z takim sezonem jak ten. Było w nim kilka naprawdę dobrych momentów i trzy świetne odcinki ("The Lost Art of Forehead Sweat", "Ghouli", "Rm9sbG93ZXJz"). Ale wolałabym, żeby w ewentualnym 12. sezonie nie było kolejnej odsłony "My Struggle" w wykonaniu Chrisa Cartera. A już na pewno nie wyobrażam sobie kontynuacji bez Gillian Anderson, której zawdzięczamy większość szczerych, emocjonalnych momentów z tego sezonu. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11