Kultowe seriale HBO, które warto zobaczyć w HBO GO

"Sześć stóp pod ziemią" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

"Gra o tron"

"Gra o tron" (Fot. HBO)

"Gra o tron" (Fot. HBO)

Jedyny w naszym zestawieniu serial, którego emisja jeszcze się nie zakończyła. Ale mimo iż na ostatni, 8. sezon poczekamy aż do przyszłego roku, nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że miejsce w gronie "kultowych" przysługuje "Grze o tron" jak mało komu. Powód jest prosty. Choć wymieniliśmy do tej pory produkcje najwyższej klasy, uwielbiane tak samo mocno przez krytyków, jak widzów, żadna z nich nie może się równać z "Grą o tron", jeśli chodzi o skalę fenomenu, jakim się stały.

Sukces ekranizacji "Pieśni lodu i ognia" George'a R.R. Martina musiał zaskoczyć nawet HBO, bo przerósł on wszelkie oczekiwania. Choć saga fantasy od początku była planowana na widowisko z ogromnym rozmachem, popularność, jaką "Gra o tron" zyskała na całym świecie, jest trudna do opisania i pomimo upływu lat wydaje się stale rosnąć. Czy to jednak tylko zasługa realizacyjnego spektaklu na poziomie filmowych superprodukcji? Nie, choć nie da się ukryć, że smoki z pewnością odegrały tu wymierną rolę.

Jeszcze ważniejsze było jednak ożywienie na ekranie fantastycznego świata Westeros, tamtejszych Siedmiu Królestw i niezliczonej liczby bohaterów, która przez lata wprawdzie malała ze względu na wyższą niż średnia śmiertelność, ale szybko była uzupełniana. Perfekcyjną kreację rzeczywistości docenić musieli nie tylko fani oryginału czy gatunku fantasy, ale wszyscy ceniący rozrywkę na najwyższym poziomie, bo z tego "Gra o tron" nigdy nie schodziła. Nawet jeśli po drodze zdarzało nam się narzekać na nudę albo bardzo mocne naginanie zasad logiki serialowego świata.

Wszystkie wady blakną jednak w ogólnym rozrachunku, z którego wyłania się obraz perfekcyjnego telewizyjnego blockbustera, który zawiesił konkurencji poprzeczkę na wysokości jak dotąd niedostępnej dla nikogo. Serialu z dopracowanym w najdrobniejszych szczegółach światem, gromadą świetnych postaci ze złożonymi charakterami i skomplikowanymi relacjami, oraz twistami tak szokującymi, że dosłownie zwalały nas z krzeseł.

Sporo można "Grze o tron" zarzucać, ale niczego to nie zmieni. To już dawno przestał być "tylko" serial – to fenomen kulturowy o międzynarodowym zasięgu, o którym co tydzień dyskutował cały świat. Zanim szaleństwo zacznie się na nowo, zdecydowanie warto odświeżyć sobie pamięć w HBO GO. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
REKLAMA