12 seriali, które warto nadrobić w święta

"Ania" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

"Kroniki Times Square"

"Kroniki Times Square" (Fot. HBO)

"Kroniki Times Square" (Fot. HBO)


Serial idealny do binge'owania, bo oglądając całość naraz, najłatwiej zorientować się w zasiedlającym go gąszczu bohaterów. "Kroniki Times Square" to najnowsza produkcja Davida Simona (twórcy "The Wire", jednego z najbardziej kultowych seriali HBO), opowiadająca o początkach branży porno w Nowym Jorku w latach 70. Simon w swoim stylu, z dokumentalną niemal precyzją portretuje różne grupy ludzi, mające bliższe i dalsze związki z rozkwitającym w okolicach Times Square biznesem.

I oczywiście nie jest to taki Times Square, jaki dziś znacie. To raczej przedsionek piekła i jednocześnie raj dla miłośników zakazanych rozrywek. Miejsce, gdzie można iść do jednego z grindhouse'owych kin, kupić narkotyki, spędzić noc z prostytutką, a na koniec stracić portfel albo i życie. Miejsce mroczne, brudne, wyjęte spod prawa; odpychające i przyciągające jednocześnie.

Poznajemy je przez pryzmat tamtejszych bywalców i ludzi, którzy rozdają tam karty: alfonsów, gangsterów, policjantów, prostytutek itd. James Franco gra podwójną rolę - barmana, do którego knajpy prędzej czy później trafi każdy z bohaterów, oraz jego zawadiackiego brata bliźniaka, ciągle wpadającego w jakieś kłopoty. Maggie Gyllenhaal wciela się w najbardziej interesującą prostytutkę, jaka kiedykolwiek przechadzała się po naszych ekranach. Pojawiają się także Dominique Fishback, Margarita Levieva, Emily Meade, Andy Bauer i mnóstwo innych aktorów, których możecie znać chociażby z "The Wire".

Serial wspaniale wygląda (ekipa zbudowała wszystko od zera, bo okolice Times Square dziś już tak nie wyglądają), równie świetnie brzmi i przede wszystkim ma w sobie życie i energię. Bohaterowie "Kronik Times Square" to nie żadne papierowe postacie z dramatu kostiumowego, to ludzie z krwi i kości, którzy wyciskają jak najwięcej z tego, co życie im oferuje. A że tworzą specyficzny ekosystem, egzystujący w dużej mierze poza prawem, ich specyficznemu urokowi naprawdę trudno się oprzeć. 8-odcinkowy sezon możecie obejrzeć w HBO GO, powrót prawdopodobnie jesienią.[Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
REKLAMA