12 seriali, które warto nadrobić w święta

"Ania" (Fot. Netflix)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

"The Marvelous Mrs. Maisel"

"The Marvelous Mrs. Maisel" (Fot. Amazon)

"The Marvelous Mrs. Maisel" (Fot. Amazon)


"The Marvelous Mrs. Maisel" chwaliliśmy na Serialowej wiele razy, ale nic nie szkodzi, pochwalimy jeszcze raz. Bo przeglądając Amazon Prime Video na cele tego rankingu, doszliśmy do wniosku, że jest to absolutnie najlepsza rzecz tej platformy, a już na pewno najlepsza z tych, które da się obejrzeć w dwa dni. Serial świeży, wdzięczny i będący kwintesencją stylu jego twórczyni Amy Sherman-Palladino ("Gilmore Girls"), która potrafi opowiadać kobiece historie na pograniczu komedii i dramatu jak mało kto.

Bohaterką tej historii jest Midge Maisel (Rachel Brosnahan), pochodząca z żydowskiej rodziny młoda żona i matka, która mieszka na Manhattanie pod koniec lat 50., w klimatach trochę jak ze starych filmów Woody'ego Allena. Midge jest szalenie inteligentną dziewczyną, która z pełną świadomością została żoną idealną. Rodzina i brylowanie na salonach zawsze były jej najważniejszym życiowym celem, ale czy może tak zostać, kiedy się okazuje, że mąż zdradza ją z sekretarką? Oczywiście, że nie.

Prawdziwa historia w "The Marvelous Mrs. Maisel" zaczyna się od zdrady i prowadzi w kierunku sceny komediowej, na którą Midge trafia przypadkiem, po pijaku i okazuje się w tym świetna. A przynajmniej świetna jak na kogoś, kto nie jest zawodowym komikiem i nie spędził lat na przygotowaniach do występów na scenie. Na przekór wszystkim i wszystkiemu fenomenalna pani Maisel rozpoczyna karierę komiczki stand-upowej, zrzucając gorset, w którym zawsze tkwiła, i z odcinka na odcinek coraz bardziej świadomie porządkując swoje życie.

Podobnie jak poprzednie historie Amy Sherman-Palladino, to też jest opowieść o kobiecie, która idzie przez świat jak burza, nie wstydząc się swojej kobiecości i wyrzucając z siebie tysiąc słów na minutę. Rachel Brosnahan, która dostała za 1. sezon Złoty Glob - podobnie zresztą jak cały serial - jest genialna w roli głównej, zarówno w momentach typowo komediowych, jak i tych wymagających dramatycznego pazura. Nie znajdziecie drugiego tak pełnego energii serialu kostiumowego. A i sama oprawa jest absolutnie cudowna. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12