Nasz top 10: Najlepsze seriale kwietnia 2018

"Opowieść podręcznej" (Fot. Hulu)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1. "Opowieść podręcznej" (powrót na listę)

"Opowieść podręcznej" (Fot. Hulu)

"Opowieść podręcznej" (Fot. Hulu)

Na pudle jest w tym miesiącu bardzo ciasno - "Atlancie" zabrakło do zwycięstwa dwóch punktów, a "Legionowi" tylko jednego. Ostatecznie jednak "Opowieść podręcznej" pokonała wszystkich, i to tylko dwoma odcinkami, które widzieliśmy w kwietniu. Ale co to były za odcinki! W "June" obserwowaliśmy, jak koszmar głównej bohaterki i jej koleżanek w czerwieni narasta z minuty na minutę. Ciotka Lydia, specjalistka od tortur nie tylko fizycznych, ale przede wszystkim psychicznych przeszła samą siebie, fundując poniżanym kobietom m.in. wizytę na szubienicy.

Okazało się, że horror, który znaliśmy z 1. sezonu, to było jeszcze nic. Na początku 2. sezonu zobaczyliśmy to samo, tylko w wersji jeszcze bardziej wynaturzonej i zwielokrotnionej. A przecież okrutnie ukarane za niesubordynację podręczne to nie wszystko, w "Unwomen" zobaczyliśmy bowiem absolutnie straszne kolonie, gdzie została zesłana Emily. I znów się okazało, że w przypadku tej postaci koszmar nie zna granic, a Alexis Bledel jest w tej roli wręcz genialna.

Retrospekcje z przeszłości Emily, zestawione z jej smutną teraźniejszością i okrutnym wyrokiem, który wykonała bez mrugnięcia okiem na żonie komendanta, mocno zapadły w pamięć. Zobaczyliśmy bowiem, że w pewnych sytuacjach po prostu już się nie da pozostać człowiekiem. W przypadku Emily ostrzeżenie, jakim jest cała "Opowieść podręcznej", wybrzmiało wyjątkowo mocno: oto, co się dzieje z ludźmi, którym odmawiamy podstawowych praw, do których odmienności nie mamy żadnego szacunku i którym zabieramy całą godność, bo uważamy, że jako większość możemy to zrobić.

Nie ma w telewizji drugiego tak mocno oddziałującego na widzów - i tak wspaniale nakręconego - koszmaru jak "Opowieść podręcznej". Serial platformy Hulu powrócił w rewelacyjnej formie, poszerzając świat znany z książki Margaret Atwood. Oglądanie go jest jeszcze trudniejsze i jeszcze bardziej satysfakcjonujące niż rok temu. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10