Nasze podsumowanie tygodnia - znowu same hity!

"Westworld" (Fot. HBO)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

HIT TYGODNIA: Ostateczny koniec wyprawy w finale "Terroru"

Terror finał

"Terror" (Fot. AMC)

Happy end to ostatnie, czego spodziewaliśmy się po "Terrorze", więc można było założyć, że zakończenie historii tragicznej wyprawy dwóch okrętów do lekkich i przyjemnych nie będzie należało. "We Are Gone" jak najbardziej te przewidywania potwierdziło, po raz ostatni zabierając nas do mroźnego piekła, byśmy się dokładnie przyjrzeli marnym końcom niedobitków ze śmiałej ekspedycji.

Te były w niemal wszystkich przypadkach równie tragiczne, ale zrównywanie ich ze sobą pod każdym względem byłoby błędem. Śmierć jest tu wszak śmierci nierówna, co zobaczyliśmy na przykładach strasznego, lecz niepozbawionego piękna odejścia doktora Goodsira (Paul Ready) i straszliwego końca, jaki spotkał oszalałego Corneliusa Hickeya (Adam Nagaitis). Pierwszy był jednym z nielicznych w "Terrorze" symbolem nadziei, godności i człowieczeństwa. Drugi przykładem jego kompletnej utraty, która w połączeniu z czystym szaleństwem dała groteskowy, ale jedyny możliwy efekt, gdy Tuunbaq nie przyjął ofiary od obłąkanego wariata (albo przyjął jej za dużo, zależy, jak na to patrzeć).

Zestawiając to jeszcze z rozdzierającym serce końcem Jopsona (Liam Garrigan) i stopniowym odbieraniem resztek nadziei ocalałemu kapitanowi Crozierowi (Jared Harris), otrzymujemy pełen obraz tragedii, jaka dokonała się w "Terrorze". Historii o tym, jak stopniowo umierali na naszych oczach nie tylko ludzie, ale także ich pewność siebie, wiara we własne możliwości, przekonania i najbardziej podstawowe wartości, których nie wyparli się w końcu tylko nieliczni.

Czy resztę można za ich upadki winić? A może trzeba powiedzieć, że to tamci nie stanęli w obliczu ostatecznej próby i nie mieli możliwości jej przegrać? Z takimi pytania serial zostawił i nas, i Croziera, każąc się zastanowić nad tym, jak kruche podstawy ma wszystko to, co dumnie nazywamy cywilizacją. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10