Nasz top 10: Najlepsze seriale maja 2018

"The Americans" (Fot. Pari Dukovic/FX)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

6. "Opowieść podręcznej" (spadek z 1. miejsca)

"Opowieść podręcznej" (Fot. Hulu)

"Opowieść podręcznej" (Fot. Hulu)

"Opowieść podręcznej" zaliczyła dość bolesny spadek, a przyczyny tego stanu rzeczy są dwojakiego rodzaju: z jednej strony, zdecydowanie większa konkurencja niż poprzednio, z drugiej, nieco słabsza forma. Im bardziej fabuła serialu Bruce'a Millera idzie wszerz zamiast w głąb, tym mniejszą ma ta historia moc.

I tak właśnie było w maju, kiedy to oglądaliśmy powrót June do znajomego koszmaru, ślub Nicka, retrospekcje z Moirą i Sereną, atak bombowy grupki podręcznych i jego skutki. I więcej było w tym schematów, znanych z dosłownie wszystkich dystopijnych opowieści, niż prawdziwych emocji przypisanych do konkretnych, prawdziwych ludzi. Tak to już jest z "Opowieścią podręcznej", że wszystko jest w niej "po coś", na czym często cierpią zwykłe, ludzkie sprawy.

Ale oczywiście to zarzut, który stawiamy serialowi należącemu do najlepszych z najlepszych. Wiele produkcji telewizyjnych może tylko pomarzyć o tym, żeby być jak "Opowieść podręcznej", nawet w nieco słabszej formie. Niezależnie od tego, czy oceniamy scenariusz, czy grę aktorską, czy warstwę wizualną albo muzyczną, to telewizja na najwyższym poziomie. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10