Które seriale warto nadrobić? Oceniamy czerwcowe nowości

"Pose" (Fot. FX)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9

"American Woman"

"American Woman" (Fot. Paramount Network)

"American Woman" (Fot. Paramount Network)

Jeśli ktoś jest fanem Alicii Silverstone i czeka na jej triumfalny powrót w jakiejś ciekawej roli, to po "American Woman" prawdopodobnie stwierdzi, że musi czekać dalej. Obiecujący pomysł na osadzoną w latach 70. opowieść o kobiecie, która w niesprzyjających okolicznościach musi układać sobie życie na nowo, w praktyce wyszedł zupełnie nijako. Aż trudno uwierzyć, że produkcja, w którą zaangażowani są scenarzysta John Riggi i reżyser Alex Hardcastle, obaj mający przecież w dorobku świetne rzeczy, może znudzić tak, że 20 minut odcinka wydaje się trwać wiecznie.

Bonnie (Silverstone) po zdradzie męża (James Tupper) i odkryciu, że jej sytuacja finansowa przedstawia się nieciekawie, musi zawalczyć o siebie i prywatnie, i zawodowo. A czasy nie sprzyjają kobiecej niezależności. Można było więc liczyć na porządny dramat retro albo ewentualnie na błyskotliwą komedię, w której zmagania Bonnie z życiem miałyby komiczny efekt. "American Woman" jednak ani nie wzrusza, ani nie bawi. Żarty są słabe, a wszelkie tragedie wyjątkowo schematyczne. Z góry wiadomo, kto jest kim, niuansów nie przewidziano. Na dodatek kuleje aspekt techniczny, więc nawet montaż tu irytuje.

Jakiś potencjał można by dostrzec na drugim planie, w wątkach przyjaciółek Bonnie: Kathleen (Mena Suvari) i Diany (Jennifer Bartels), ale i tu za dużo przewidywalności. Teoretycznie w serialu jest masa dylematów związanych z życiem kobiet w ówczesnej Kalifornii. W praktyce jednak rozstrzygania żadnego z tych dylematów widz nie ma ochoty oglądać.

W poszukiwaniu lekkiej opowieści o piciu drinków nad basenem lepiej przypomnieć sobie "Seks w wielkim mieście". A dla efektu dramatycznego – sięgnąć znów po pełne opresyjności kobiece wątki w "Mad Men". Może Silverstone jeszcze o sobie przypomni, ale o "American Woman" z czystym sumieniem można od razu zapomnieć. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9