Nasz top 10: Najlepsze seriale lipca 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1. "Ostre przedmioty" (nowość na liście)

"Ostre przedmioty" (Fot. HBO)

"Ostre przedmioty" (Fot. HBO)

Miejsce pierwsze należy do HBO i produkcji, który niejako została zaprogramowana, by zostać największym hitem tego lata. Oparty na powieści Gillian Flynn miniserial łączy w sobie atmosferę rodem z 1. serii "Detektywa" z kobiecą perspektywą 'a la "Wielkie kłamstewka", a do tego ma rewelacyjną obsadę, na czele z Amy Adams i Patricią Clarkson, oraz reżysera, który już udowodnił, że potrafi zamieniać przeciętne książki w nieprzeciętne seriale.

Jean-Marc Vallée, w duecie z Marti Noxon, scenarzystką, która wcześniej pracowała m.in. w ekipie "Mad Men", stworzył serial wyróżniający się pod każdym względem. "Ostre przedmioty" świetnie brzmią i wyglądają, a przede wszystkim są znacznie subtelniejszą od swojego książkowego oryginału opowieścią o skomplikowanych kobietach, głęboko sięgających traumach i desperackich próbach ucieczki przed życiem, którego się nie chce, choć niby powinno się chcieć.

I tak, jest też morderstwo, nawet podwójne, ale serial HBO znacznie wychodzi poza standardowy "klimatyczny kryminał". To przede wszystkim portret trzech kobiet - dziennikarki, która po latach powraca do domu w Missouri, jej chłodnej matki i 13-letniej przyrodniej siostry, będącej specyficznym połączeniem dziecięcości z agresywną seksualnością. Ich poplątane relacje i niezdrowe emocje, pokazywane na tle małego miasteczka, które wciąż zachowuje południową mentalność jak z czasów wojny secesyjnej, to główna atrakcja "Ostrych przedmiotów".

Jednym widzom takie podejście i ten klimat będzie odpowiadać mniej, innym bardziej - my w tej powolnie toczącej się opowieści, którą często trzeba składać z rozproszonych elementów, retrospekcji i podlanych alkoholem wizji, z miejsca się zakochaliśmy. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA