Nasz top 10: Najlepsze seriale sierpnia 2018

"Ostre przedmioty" (Fot. HBO)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

2. "Better Call Saul" (powrót na listę)

Better Call Saul sezon 4 recenzja

"Better Call Saul" (Fot. AMC)

Powrót "Better Call Saul" zapowiadał się naprawdę ekscytująco, ale rzeczywistość przerosła nasze oczekiwania. Historia (jeszcze) Jimmy'ego McGilla (Bob Odenkirk) wskoczyła bowiem na poziom, na którym stawki są wyższe, emocje większe, a świat coraz bardziej znajomy. Jeśli to jeszcze nie jest moment, w którym spin-off "Breaking Bad" zaczął dorównywać oryginałowi, to z całą pewnością jesteśmy go bardzo bliscy.

Ogromną niesprawiedliwością byłoby jednak postrzegać tę historię tylko przez pryzmat coraz wyraźniejszych nawiązań do serialu-matki. Owszem, tych nie brakuje – z zapowiedzianymi lub nie wizytami wpadają starzy znajomi, bohaterowie zmierzają w jasno określonych kierunkach, a na chwilę przenieśliśmy się nawet w znaną, ale widzianą z nowej perspektywy przyszłość – ale to w gruncie rzeczy tylko sympatyczne dodatki. Okruchy, na których rozrzucaniu Vince Gilligan i Peter Gould znają się jak mało kto, które jednak nie przykrywają całej reszty.

A tam dzieją się rzeczy, przy których trudno usiedzieć spokojnie. Nawet jeśli na pozór wyglądają mało spektakularnie, jak reakcja Jimmy'ego na śmierć Chucka. A właściwie jej brak, z którego wciąż trudno się otrząsnąć. Przynajmniej nam, bo sam bohater nie wydaje się nie mieć z tym żadnego problemu, będąc zajętym dawnymi nawykami i zabijaniem czasu przed swoim triumfalnym powrotem w wersji noszącej krzykliwe garnitury.

Ta ekscytująca przyszłość jednak przed nami (możliwe, że już naprawdę blisko), za to taki Nacho (Michael Mando) musi się zmagać ze znacznie gorszą teraźniejszością. Koszmar, przez jaki przechodzi ten bohater w tym sezonie, wydaje się zmierzać prosto do przerażającego końca, co tylko zwiększa naszą sympatię wobec niego.

A co z szukającą właściwej drogi w życiu Kim (Rhea Seehorn)? I ze zmagającym się z przeszłością, pogrążającym w mroku Mike'iem (Jonathan Banks)? Ech, czasami żałujemy, że w niektórych przypadkach dobrze wiemy, dokąd to wszystko prowadzi. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10