12 seriali szpiegowskich, które warto teraz oglądać

"Homeland"/"Nielegalni"/"Odpowiednik" (Fot. Showtime/Canal+/Starz)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

"Obsesja Eve"

"Killing Eve" (Fot. BBC America)

"Killing Eve" (Fot. BBC America)

Prawdopodobnie najbardziej odlotowy tytuł w tym zestawieniu. Ale czego innego można się było spodziewać po serialu, w którym jedną z dwóch głównych bohaterek jest psychopatyczna zabójczyni o imieniu Villanelle (Jodie Comer)? Bo przecież nie zwykłej, sensacyjnej historii o zabawie w kotka i myszkę pomiędzy nią, a znudzoną codziennością za biurkiem agentką MI5, Eve Polastri (Sandra Oh).

Jej pełen szalonych zwrotów akcji pościg za Villanelle wprawdzie napędza fabułę, ale produkcja BBC America to coś znacznie więcej niż bezpretensjonalna rozrywka. "Obsesja Eve" łączy w sobie absurdalną zabawę konwencjami, często czarny jak smoła humor i doskonale napisane postaci, do których błyskawicznie się przywiązujemy. Wielka w tym zasługa twórczyni serialu, Phoebe Waller-Bridge ("Fleabag"), potrafiącej podszyć pastisz szpiegowskiej historii autentycznymi emocjami i udowodnić, że jest w tym gatunku miejsce zarówno na dobrą zabawę, jak i skomplikowane dylematy moralne.

A także panie w rolach głównych, bo to dzięki fenomenalnym kreacjom dwóch aktorek, "Obsesja Eve", choć z realizmem rzadko miewa coś wspólnego, ostatecznie nigdy nie odrywa się w stu procentach od ziemi. Trudno tę historię do czegokolwiek porównać, ale jeszcze trudniej się od niej oderwać, gdy kupi nas swoją zwariowaną koncepcją. A wierzcie nam, zrobi to na pewno. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12