12 seriali szpiegowskich, które warto teraz oglądać

"Homeland"/"Nielegalni"/"Odpowiednik" (Fot. Showtime/Canal+/Starz)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

"Homeland"

"Homeland" (Fot. Showtime)

"Homeland" (Fot. Showtime)

Prawdziwy weteran na tej liście, bo to serial, który ma już na karku siedem sezonów i zdążył opowiedzieć kilka naprawdę mocnych historii. Łączyła je jedna rzecz: w centrum uwagi zawsze znajdowała się niestabilna psychicznie, ale i genialna agentka CIA Carrie Mathison (Claire Danes), ratująca Amerykę i resztę świata przed kolejnymi poważnymi zagrożeniami. Twórcy "Homeland" zawsze dbali o to, żeby tematyka była aktualna – pierwsze sezony to Bliski Wschód, a potem zaliczyliśmy terrorystów w Europie, wątki rosyjskie, a także wewnętrzne, amerykańskie, związane z tamtejszymi ekstremizmami.

W ciągu siedmiu sezonów zdarzały się serialowi wahania formy i momenty zwyczajnie słabe, ale ogólnie to klasa sama w sobie. Zagrożenia, z którymi wojuje drobna blondynka na prochach (a częściej po ich odstawieniu), często wyglądały dosłownie jak coś z nagłówków gazet. Tak było z zamachem w Berlinie, który w "Homeland" miał miejsce praktycznie wtedy, co prawdziwy zamach w Paryżu. Tak też było choćby z putinowskimi trollami i światem fake newsów w 7. sezonie.

Czegokolwiek scenarzyści nie wymyślą na finałowy już 8. sezon, możemy być pewni, że będzie to temat aktualny i stanowiący odbicie największych strachów, nie tylko amerykańskich. A czemu możemy być pewni? Bo twórcy serialu, Howard Gordon i Alex Gansa, przed każdym sezonem spotykają się z ekspertami w Waszyngtonie i rozmawiają o planach na kolejne odcinki. To, co oglądamy w "Homeland" nie jest czystą fikcją – to efekt dogłębnego researchu, w którym pomagają scenarzystom prawdziwi pracownicy wywiadu. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12