Nasze podsumowanie tygodnia – dziś same hity!

"Ślepnąc od świateł" (Fot. HBO)

0
1 2 3 4 5 6

HIT TYGODNIA: "Nielegalni", czyli sprawna robota po polsku

Nielegalni recenzja

"Nielegalni" (Fot. Piotr Litwic/Canal+)

Na koniec jeszcze jeden udany polski serial, zupełnie inny niż "Ślepnąc od świateł", ale pod pewnymi względami też przełomowy. "Nielegalni" to szybki, sprawnie zrealizowany thriller szpiegowski, oparty na książkach Vincenta V. Severskiego. Jego niezwykłość polega na tym, że bez żadnych kompleksów przekracza granice, które dla polskich seriali były nie do przekroczenia. Bohaterowie częściej mówią po angielsku i rosyjsku niż po polsku, a całość zrobiona jest według najlepszych światowych standardów.

To też historia, o której jakość i zakończenie nie musimy się martwić, bo Severski już ją napisał, od A do Z. Stworzył także wielowymiarowe postacie polskich szpiegów, jakich jeszcze w naszej telewizji nie było. A Canal+ idealnie dobrał obsadę. Błyszczy Grzegorz Damięcki w roli Konrada Wolskiego, charyzmatycznego agenta, który wydaje się pociągać za wszystkie sznurki. Rewelacyjny jest Filip Pławiak jako Travis, młody polski szpieg, działający na Białorusi. Wszystkie postacie są skomplikowane i interesujące – także kobiece – a do tego aktorzy bez problemu posługują się trzema językami na zmianę.

Wrażenie robi sprawność, z jaką serial przeskakuje z miejsca na miejsce, wciągając widza w międzynarodową grę wywiadów. Intryga w "Nielegalnych" jest skomplikowana i rozległa, także w sensie geograficznym, bo akcja serialu dzieje się w Warszawie, Stambule, Sztokholmie oraz Mińsku. W porównaniu z książkami dokonano pewnych zmian i uproszczeń, ale to wciąż produkcja z wyższej półki. Trzeba oglądać uważnie, żeby się nie pogubić, ale na szczęście nie jest to specjalnie trudne, bo serial trzyma widza na krawędzi fotela.

"Nielegalni" to duże zaskoczenie – wyglądają nowocześnie, mają swój styl i wypadają bardzo dobrze na europejskim tle. A wśród najlepszych polskich seriali wyróżniają się już samą tematyką, bo stanowią wyłamanie się z mody na ponure kryminały. To rozrywka na światowym poziomie – wciągająca, dobrze napisana i z postaciami z krwi i kości. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6