Serialowe hity i kity – nasze podsumowanie tygodnia

"Narcos: Meksyk" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

HIT TYGODNIA: Ciotka Jocasta i niewolnictwo w "Outlanderze"

"Outlander" (Fot. Starz)

"Outlander" (Fot. Starz)

Tydzień temu nowy łotr, a teraz ciotka Jocasta (Maria Doyle Kennedy z "Orphan Black"), bardzo wyrazista krewna Jamie'ego, która w pojedynkę zbudowała prawdziwe imperium w świecie, gdzie kobiety za wiele nie mogły. "Outlander" ma udany początek nowego sezonu – a przy tym bardzo daleki od bajkowego. Bo spory o niewolnictwo na papierze to jedno, a przekonanie się na własnej skórze, jak działa prawo na Południu, to drugie.

W "Do No Harm" pokazano to bez żadnych ogródek – niewolnicy nie są ludźmi, nie mają żadnych praw, nie mogą się bronić, kiedy biali robią im krzywdę. A jeśli sami podniosą na nich rękę, czeka ich stryczek. Claire i Jamie przekonują się na własnej skórze, że koszmarnego prawa w żaden sposób nie da się obejść. Nie można też tak po prostu swoich niewolników uwolnić, bo wiąże się to z ogromnymi kosztami. Można tam mieszkać i to wspierać, bogacąc się na tym nieludzkim procederze, albo stamtąd uciec w poczuciu bezsilności. Co w przypadku Fraserów wydaje się być jedynym sensownym rozwiązaniem w tym momencie.

"Outlander" zapowiadał, że potraktuje bez sentymentów amerykańską historię, ale to, co zobaczyliśmy, prawdopodobnie przerosło nasze oczekiwania. To nie jest Południe z "Przeminęło z wiatrem", to absolutny horror, w którym każdego dnia dokonuje się ludobójstwo. A energiczna cioteczka Jamie'ego jest częścią tego systemu, czy nam się to podoba, czy nie. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
REKLAMA