O co chodzi w "1983" i czy ma to sens? Odpowiadamy na 50 pytań, które macie prawo zadawać po seansie

"1983" (Fot. Netflix)

0
1 2 3 4 5 6
"1983" (Fot. Netflix)

"1983" (Fot. Netflix)

41. Dlaczego zginął Łukasz Ziółek?

Łukasz Ziółek (Mikołaj Kubacki) to jedno z tych nieszczęsnych dzieci, które po śmierci swoich rodziców trafiły do przybranych rodzin. Pracował jako grafik w ministerstwie i zdaniem "rodziców" prowadził poukładane życie – miał dziewczynę, kochali się, takie tam. Prawda o Ziółku jest taka, że był wtyką SB w Lekkiej Brygadzie. Miał donosić na Effy i kolegów organom bezpieczeństwa, ale zakochał się w młodej rewolucjonistce. W efekcie zaczął lawirować między jednymi i drugimi – donosił im na siebie nawzajem.

To właśnie Ziółek poinformował Ofelię o locie polskiej delegacji do Moskwy – tym, w którym zginął minister Modzelewski. Członkowie tej delegacji zostali załatwieni przez kolejną wtykę Lekkiej Brygady, przybranego syna Modzelewskiego, Jonasza – dokonującego tym samym samobójczego aktu – za pomocą gazu kupionego od Wujka. Tym samym Jonasz dołączył do grupy dzieci, które zabiły własnych ojców.

Dlaczego Trojan nie wsiadł do tego samolotu i parę dni później mógł przejąć stołek Modzelewskiego? Bo wiedział od Ziółka, że zamach będzie miał miejsce. Tyle że dla niego działalność Ziółka to w tym momencie już było za dużo. Dlatego polecił jednemu ze swoich podopiecznych, Kamilowi Zatoniowi (Mateusz Kościukiewicz), aby go porządnie nastraszył. Zatoń spełnił polecenie z nawiązką: powiesił Ziółka i upozorował samobójstwo. Jak tłumaczył, w ten sposób chciał sprawić, żeby Ofelia naprawdę cierpiała i zaczęła wątpić w siebie oraz w swoje metody.

42. Kim jest Kamil Zatoń?

Zatoń to esbek, wierny podopieczny ministra Trojana, którego poznajemy w 4. odcinku, kiedy dostaje proste zadanie: "unicestwić Lekką Brygadę". Ale najpierw "musimy zmienić część twojej biografii, Kamil". Akta Zatonia – sugerujące, że jest on jednym z dzieciaków, które straciły rodziców i zostały adoptowane – zostają sfabrykowane i podrzucone Lekkiej Brygadzie przez niczego nieświadomą pracownicę Centrum Digitalizacji, od dawna pomagającą Ofelii wyszukiwać nowe osoby.

Ofelia ma po ich przeczytaniu święcie wierzyć, że ma do czynienia z kimś takim jak ona – albo jak Ziółek – kimś, kto może zdradzić SB ze względu na swoje pochodzenie. Dlatego Zatoń bez problemu wnika do szeregów Lekkiej Brygady, jest dopuszczany do coraz większej liczby sekretów, a w finale dostaje się na stadion Skry, gdzie rozgrywa się masakra. I oczywiście ich wszystkich zdradza, bo ani przez moment nie był jednym z nich.

43. Skąd się wzięło SB pod siedzibą Lekkiej Brygady?

Armię, która doprowadziła do masowego mordu Lekkiej Brygady, sprowadził Anatol, ale przynajmniej częściowo niechcący. Podczas spotkania z Ofelią w 7. odcinku wcisnął nieświadomej dziewczynie lokalizator, dzięki któremu milicja namierzyła siedzibę Lekkiej Brygady na stadionie Skry. Anatol nie planował jednak masakry. Nie planował w ogóle żadnej walki – o co zadbał Wujek, sprzedając Ofelii wadliwą broń. I właśnie przez to, że Wujek sprzedał taką a nie inną broń, do masakry doszło. Ale wina nie była po stronie milicji, tylko Służby Bezpieczeństwa, która pojawiła się tam z zaskoczenia.

A skąd wzięło się SB? Stąd, że cały czas wiedziało, co się święci. Z jednej strony przydał się tutaj Kamil Zatoń, który ani na moment nie przeszedł na stronę Lekkiej Brygady, z drugiej, Stanisław Górski, komendant milicji, który dał cynk ministrowi Trojanowi, że szykuje się akcja. A zrobił to, jak powiedział Trojan Anatolowi, "żeby was uratować przed wami samymi".

44. Co Kajetan robił w finale na stadionie?

Kajetan znalazł się w środku akcji, ponieważ Ofelia zabrała go do siedziby Lekkiej Brygady, aby zaplanować wysłanie wiadomości z prawdą o jego rodzicach i o tym, kto stał za zamachami z 1983 roku, do wszystkich traszek. Miały one zostać wysłane za kilka dni. Lekka Brygada chciała skorzystać z luki w zabezpieczeniach przy okazji nowej aktualizacji Ultry. Plan wziął w łeb, bo siedziba Lekkiej Brygady została zaatakowana przez SB. A ponieważ Skowronowie mają ten swój niezwykły instynkt przetrwania, naszemu młodemu mesjaszowi udało się wydostać z pułapki.

W samolocie do USA znalazł się dzięki Karolinie, która załatwiła mu dokumenty i umożliwiła lot z oficjalną polską delegacją państwową. Czemu mu nie powiedziała, że będzie leciał razem z jej ojcem? Tego już nie wiemy. Karolina miała dość czasu, by poinformować swojego chłopaka, kogo zastanie w samolocie, i oszczędzić mu szoku. Ale wtedy my też byśmy nie podskoczyli na widok Lisa. A mieliśmy.

45. Czy młodszy inspektor Suchoparski jest zdrajcą?

Młodszy inspektor Suchoparski (Tomasz Włosok) bywał w ciągu tego sezonu nadgorliwy i bardzo dużo przeczytał ("Harry'ego Pottera", "1984", a na koniec jeszcze "Mein Kampf"), ale wszystko wskazuje na to, że nie jest zdrajcą i nie miał nic wspólnego z wejściem SB na stadion, w którym siedzibę miała Lekka Brygada. Choć Anatol go o to podejrzewał i nawet przez pewien czas zlecił Wujkowi jego śledzenie.

46. Czy Ofelia przeżyła masakrę Lekkiej Brygady?

Pierwsza odpowiedź, jaka się nasuwa, to "nie, nie miała prawa przeżyć". Widzieliśmy ją, jak pada na oczach Kajetana, postrzelona przez esbeków na stadionie. Potem widzieliśmy ją jeszcze raz, leżącą na stole w pomieszczeniu, które wyglądało jak kostnica. Tyle że obok leżał Maciek Mac, który okazał się całkiem żywy. A ponieważ serial lubi "zaskakiwać" widzów zmartwychwstaniami, nie zdziwimy się, jeśli w 2. sezonie pojawi się wielki twist pt. "Ofelia jednak żyje".

47. Co jeszcze ukrywa Maciek Mac?

Scena w kostnicy udowadnia, że ten skomplikowany młody człowiek nie tylko zaczął całą akcję z zabijaniem przybranych rodziców, ale też cały czas miał konszachty z Lisem. "Kłamałeś o moich rodzicach. Czy oni wciąż żyją?" – pyta Lisa w finale. A Lis na to, że Maciek wciąż może mu pomóc zrealizować jego marzenia i marzenia swoich rodziców. Nie jesteśmy pewni, jaki z tego wniosek, ale prawdopodobnie taki, że Maciek cały współpracował z Lisem i być może to na jego zlecenie pozbywał się kolejnych członków grupy trzymającej władzę. Maciek był narzędziem Lisa, który ma jakieś własne lisie plany. A o tych pewnie dowiemy się więcej w 2. sezonie.

48. Co się stało z ojcem i braćmi Anatola?

Od pierwszego odcinka serial sugeruje, że Anatol jest zgorzkniałym cynikiem, bo jego rodzinę spotkała w przeszłości tragedia. Sugeruje także, że Anatol obwinia za to przynajmniej w jakimś stopniu partię. Tajemnica rozwiązuje się w 5. odcinku, kiedy Ofelia wręcza milicjantowi raport z badania zdarzenia z 1974 z kopalni w Czechowicach-Dziedzicach. W finale poznajemy – wraz z matką Anatola – szczegóły.

Śmierć jego ojca i braci, z których wszyscy byli górnikami i pracowali razem, to tragiczny wypadek. Doszło do niego niestety z winy ojca, który chciał pracować, mimo że warunki były skrajnie niebezpieczne. Chodziło mu o premie dla całej załogi. I miejmy nadzieję, że to tyle – nie węszymy tu spisku i oby go nie było.

49. Za co Anatol dostał awans na końcu?

To na niego spadły wszystkie zaszczyty po pacyfikacji siedziby Lekkiej Brygady. Służby Bezpieczeństwa "nigdy tam nie było". Jak pokazuje jedna z ostatnich scen finału, praca w Wydziale Zabójstw Centralnej Komendy Milicji oznacza, że Anatol znajdzie się w samym środku śledztwa powiązanego ze szpiegowską bieganiną i "Jurassic Park". I zapewne wpadnie na trop zamachu stanu gen. Świętobora. Milicja ma na swojej ścianie sporo elementów tej układanki, w tym jedną z płyt z porozumieniem polsko-irańskim oraz zdjęcia Dany, Klemensa i moment zabójstwa rosyjskiej agentki. A Anatol ma nowego partnera, którym został kolejny człowiek o typowo polskim imieniu: Lew Słota (Łukasz Simlat).

50. Czy scenariusz "1983" ma sens?

Tak, scenariusz "1983" składa się w logiczną całość i ma sens. Jego znalezienie co prawda wymagało obejrzenia całości dwukrotnie, zrobienia wielostronicowych notatek i stworzenia szalonej ściany w stylu Carrie z "Homeland", ale udało nam się. Dziękujemy Netfliksowi i Joshui Longowi za to niezwykłe doświadczenie – jedyne takie w naszej siedmioletniej historii. I liczymy na jeszcze więcej spisków w spiskach w kolejnych sezonach.

1 2 3 4 5 6