Nasz top 15: Najlepsze nowe seriale 2018 roku

"Ostre przedmioty" (Fot. HBO)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

5. "Nawiedzony dom na wzgórzu"

"Nawiedzony dom na wzgórzu" (Fot. Netflix)

"Nawiedzony dom na wzgórzu" (Fot. Netflix)

Możliwe, że największe zaskoczenie roku – spodziewaliśmy się w najlepszym razie porządnego klimatycznego horroru, otrzymaliśmy serial, który nie tylko wyciska maksimum ze swojego gatunku, ale też świetnie go łączy z pełnym emocji dramatem rodzinnym. Przy okazji przetwarzając po swojemu klasyczny, gotycki horror Shirley Jackson pod tym samym tytułem, wydany w 1959 roku. Aż trudno uwierzyć, że udało się zachować klimat z książki, jednocześnie przenosząc historię do współczesności i znacząco ją przedefiniowując.

A jednak. I to nie jest żaden cud, to efekt autorskiego podejścia Mike'a Flanagana, reżysera takich filmowych horrorów, jak "Hush" i "Oculus". Tutaj zrobił to samo, tyle że w dziesięć godzin. I wypada go za to nagrodzić, bo "Nawiedzony dom na wzgórzu" to dość skomplikowany projekt, w którym wiele mogło pójść nie tak. Niby klasyczny horror z duchami, ale nie do końca. Niby pełen emocji dramat rodzinny, ale z dodatkowymi warstwami. A do tego dwie płaszczyzny czasowe, fantastyczna obsada, częściowo złożona z dzieciaków, mnóstwo uniwersalnych tematów i jeszcze więcej cudownych easter eggów, w tym duchów poukrywanych tak sprytnie, że choćby dla nich warto zobaczyć serial po raz drugi.

10-odcinkowa konfrontacja rodziny Crainów z demonami – prawdziwymi i metaforycznymi – to zdecydowanie jedna z najciekawszych rzeczy, jakie nas spotkały w tym roku serialowym. Zdziwiliśmy się, że horror może być tak ambitnym serialem dramatycznym. Zachwyciliśmy się 6. odcinkiem, który nie dość że był szalenie emocjonalny, to jeszcze trudny od strony technicznej, bo składał się z kilku bardzo długich ujęć. Podziwialiśmy wspaniałą Carlę Gugino, świetnego Timothy'ego Huttona, a także Michiela Huismana, Elizabeth Reaser czy Kate Siegel, którzy zagrali tutaj jedne z najlepszych ról w życiu.

I mamy nadzieję, że jakaś kontynuacja będzie – może w formie antologii, ale z tymi samymi aktorami? Chętnie byśmy to zobaczyli, a teraz pozwolicie, że obejrzymy 1. sezon jeszcze raz, tym razem w poszukiwaniu duchów. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15