Nasz top 15: Najlepsze nowe seriale 2018 roku

"Ostre przedmioty" (Fot. HBO)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

7. "Obsesja Eve"

"Killing Eve" (Fot. BBC America)

"Killing Eve" (Fot. BBC America)

Gdybyśmy układali ranking najbardziej pokręconych seriali roku, "Obsesja Eve" byłaby jednym z faworytów. Wśród najlepszych nowości sklasyfikowaliśmy ją w połowie stawki, ale w gruncie rzeczy mogłaby trafić jeszcze wyżej i nikt nie mógłby na to specjalnie narzekać. Mało co sprawiło nam bowiem ostatnimi czasy równie dużą przyjemność, co oglądanie niecodziennego starcia uroczej psychopatki ze znudzoną siedzeniem za biurkiem agentką MI5.

Sam ten opis brzmi tak cudownie absurdalnie, że moglibyśmy na nim skończyć, ale przecież "Obsesja Eve" to znacznie więcej niż odlotowa bzdurka. Serial autorstwa Phoebe Waller-Bridge ("Fleabag") działa zarówno jako barwny pastisz kina sensacyjnego, jak i pełnoprawna historia starcia mocnych kobiecych charakterów. Gra pomiędzy Villanelle (czy może być lepsze imię dla psychopatycznej zabójczyni?) i podążającą jej tropem Eve szybko zamienia się tutaj ze zwykłej zabawy w kotka i myszkę w istną jazdę bez trzymanki, tym lepszą, że doprawioną emocjami, dylematami moralnymi i swego rodzaju wzajemną fascynacją.

Ta zresztą udziela się również nam, bo bliskość łączącej bohaterki specyficznej relacji sprawia, że błyskawicznie się do nich przywiązujemy. Dzięki temu nie funkcjonują one w całkowitym oderwaniu od rzeczywistości, a kompletnie odjechana historia ma mocne uziemienie. Nieważne wszak, co się wyprawia na ekranie, stoją za tym kobiety, które bynajmniej nie są tak łatwe do rozszyfrowania, jak mogłoby się na początku zdawać. Ba, z czasem odkrywamy nawet, że obydwie mają ze sobą sporo wspólnego.

A wszystko to odbywa się w ramach serialu, który sprawdza się też jako bezpretensjonalna rozrywka, pomysłowa zabawa konwencjami i pełna czarnego humoru, a przy tym zaskakująco emocjonalna opowieść, w której jedno szaleństwo pogania drugie. Znakomicie w tych zwariowanych realiach odnajdują się grające główne role Jodie Comer i Sandra Oh, widzom pozostaje zaś tylko kupić serial ze wszystkimi jego dziwactwami i towarzyszyć im w podróży. My możemy zapewnić, że warto. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15