Nasz top 10: Najlepsze seriale grudnia 2018

"Wspaniała pani Maisel" (Fot. Amazon)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

4. "Ucieczka z Dannemory" (awans z 8. miejsca)

"Ucieczka z Dannemory" (Fot. Showtime)

"Ucieczka z Dannemory" (Fot. Showtime)

Miniserial w reżyserii Bena Stillera mógłby być kolejną banalną historią o ucieczce z więzienia przez podkop. Albo, co gorsza, tabloidową opowieścią o kobiecie sypiającej z mordercami. Oparta na faktach miniseria okazała się jednak porządnie i z pomysłem nakręconym dramatem w rewelacyjnej obsadzie.

"Ucieczka z Dannemory", przy całym uznaniu dla kreacji Benicia del Toro i Paula Dano grających uciekinierów, Richarda Matta i Davida Swata, to przede wszystkim wielki popis Patricii Arquette, która za rolę Tilly Mitchell zdążyła już dostać Złoty Glob. Grając nudzoną żonę, która w ryzykowanym romansie z więźniami widzi szansę ucieczki od swojego rozczarowującego życia, Arquette zrobiła znacznie więcej, niż tylko przeobraziła się fizycznie. Stworzyła złożoną postać, którą łatwo potępiać, ale której charakter i motywacje do końca trudno rozgryźć.

"Ucieczka z Dannemory" poza wciągającą i świetnie zagraną historią zapewnia także doskonałą realizację i formalne eksperymenty. Najlepsze przykłady to urzekająca wizualnie sekwencja testowania przez Sweata trasy w odcinku 5. czy wywracający wcześniejsze podejście do uciekinierów odcinek 6., gdy poznaliśmy stopień zwyrodnienia, który zaprowadził bohaterów miniserialu do więzienia. Ale jest tu znacznie więcej pięknie skomponowanych kadrów i pogłębienia portretu bohaterów poprzez śledzenie ich długimi ujęciami kamery.

W innym miesiącu, przy większej konkurencji, "Ucieczka z Dannemory" pewnie nie otarłaby się aż o podium, ale w grudniu niewiele produkcji aż tak zaimponowało nam świetnym wykonaniem aktorskim i technicznym oraz konsekwentnie realizowanym pomysłem na odświeżenie nieco zużytego gatunkowego modelu. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10