Serialowe hity i kity – nasze podsumowanie tygodnia

"Detektyw" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8 9

HIT TYGODNIA: "High Maintenance" i nowojorski mały światek

"High Maintenance" (Fot. HBO)

"High Maintenance" (Fot. HBO)

Nowy Jork to czasem małe miasto, co Lee diagnozuje w świetnym "Breathwork". Trudno się nie zgodzić, skoro na planie filmowym, na który Facet dowozi towar, spotykamy wielu starych znajomych z innych odcinków "High Maintenance", losy postaci przeplatają się na wspólnych ćwiczeniach, a aktor, którego trzeba było nagle zastąpić, okazuje się tak blisko związany z Lee.

Obok misternych powiązań i eleganckim rozwiązaniu niektórych sugerowanych w "Breathwork" tajemnic mamy tu też po prostu wciągający dzień z życia filmowej ekipy. Dzień, w którym wszystko idzie nie tak. Aktorzy (Jemima Kirke i Tom Lipinski) zakłócają pracę kaprysami, nie ma dobrego miejsca, by zapalić trawkę, a ważną scenę przerywa rój owadów.

A równocześnie komizm scen na planie podszyty jest nie tylko ponurym tematem molestowania, za które zwolniono aktora i teraz pozostali muszą wziąć udział w absurdalnej pogadance dowodzącej tylko, jak fatalna jest świadomość w tym temacie. Oprócz społecznych wątków twórcy od pierwszej sceny budują kontekst, w którym biznes toczy się dalej, chociaż chwilę wcześniej w budynku ktoś umarł. Odbicie takiej niewrażliwości ludzi zbyt zajętych własnymi sprawami widzimy potem w wersji komediowej, gdy członkowie ekipy nie zgłaszają morderstwa, które, niczym w "Oknie na podwórze" Hitchcocka, zaobserwowali w sąsiednim domu.

W tym wszystkim Facet i Lee znajdują dla siebie chwilę wytchnienia. Kobieta niedawno poroniła, a świat widzi ją wyłącznie jako ofiarę byłego męża, omawiając jej prywatny dramat w ramach plotki. Facet nie postrzega Lee jednak w tych kategoriach. Tak, Nowy Jork bywa małomiasteczkowy i okrutny, ale z ludźmi, którzy rozumieją, potrafi być magiczny. Trzeba tylko znaleźć swoje miejsce – jak lekarz filmowej ekipy i spec od cateringu, bardzo zadowoleni, gdy po prostu siedzą na krawężniku po dniu pracy na planie. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9
REKLAMA