Serialowe hity i kity – nasze podsumowanie tygodnia

"Detektyw" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8 9

HIT TYGODNIA: "Doom Patrol" – superbohaterowie inni niż wszyscy

"Doom Patrol" (Fot. DC Universe)

"Doom Patrol" (Fot. DC Universe)

Z dwóch superbohaterskich seriali debiutujących w tym tygodniu, to "Doom Patrol" mieliśmy obejrzeć z obowiązku i szybko o nim zapomnieć. Nic z tego jednak nie będzie, bo po raz kolejny przekonaliśmy się, że niczego nie należy przedwcześnie przekreślać. Nawet jeśli przed premierą to konkurencyjne "The Umbrella Academy" zapowiadało się znacznie lepiej.

Produkcja platformy DC Universe starcie z netfliksowymi superbohaterami wygrała już na starcie, będąc zaskakująco udaną mieszanką czystego szaleństwa, raz slapstickowej, kiedy indziej czarnej jak smoła komedii i poważnego dramatu. No dobrze, tego ostatniego jest tu najmniej, ale to bynajmniej nie wada. Ba, im bliżej jest "Doom Patrol" bezpretensjonalnej rozrywki, tym lepiej się prezentuje, pokazując, jak wielkie znaczenie w coraz bardziej zatłoczonym komiksowym świecie ma odpowiedni dystans do siebie.

Tego serialowi autorstwa Jeremy'ego Carvera nie brakuje, choćby dzięki sarkastycznym, przebijającym czwartą ścianę komentarzom narratora (Alan Tudyk), ale to nie tak, że "Doom Patrol" jest wart uwagi tylko ze względu na luźne podejście. Zbierając na ekranie prawdziwą gromadę oryginałów, udało się tchnąć w nich życie, sprawiając, że jakimś cudem interesująca stała się historia byłego rajdowca zamienionego w robota w stylu retro; gwiazdy starego kina skrywającej straszny sekret; czy dziewczyny o dokładnie sześćdziesięciu czterech osobowościach.

Brzmi dziwacznie, ale obdzierając ich i resztę z niezwykłej otoczki, otrzymamy ni mniej, ni więcej tylko grupę outsiderów próbujących znaleźć dla siebie miejsce w świecie, który wyrzucił ich poza margines. Jest więc "Doom Patrol" nie tylko kolejną historią o superherosach, ale również opowieścią o wyrzutkach, z którymi bardzo łatwo znaleźć nić porozumienia.

Łącząc to z oryginalnością i płynącą z oglądania toną zwykłej frajdy, otrzymujemy serial niemający wielkich ambicji, ale zrobiony z pomysłem i dający mnóstwo satysfakcji. Więcej takich superbohaterów poprosimy! [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9
REKLAMA